Vinci ve Helvetia, Almanya merkezli girişim Chargery’e yatırım yaptı

İnci Holding’in stratejik yatırımcısı olduğu girişim sermayesi Vinci, İsviçre merkezli Helvetia AG’nin bir iştiraki olan Helvetia Girişim Sermayesi ile birlikte Berlin merkezli, mobilite alanında hizmet veren Almanya merkezli girişim Chargery‘e yatırıma devam ediyor.

Daha önce Chargery’nin büyümesini desteklemek üzere tohum yatırımı yapan iki şirket, aradan sadece altı ay geçtikten sonra Berlin merkezli startup girişimine yedi haneli bir yatırım daha yaptı. Mobilite alanında hizmet veren Alman startup Chargery GmbH, elektrikli araba, scooter ve bisiklet filolarına hem temizlik ve bakım hizmetleri verebiliyor, hem de taşınabilir şarj istasyonları ile araçları bulundukları noktada şarj edebiliyor.

Helvetia Girişim Sermayesi Yönetici Ortağı Michael Wieser “Chargery çok kısa bir süre içerisinde çok ciddi bir büyüme yakaladı. Hem mevcut, hem de potansiyel müşterileri Chargery’nin özellikle hizmetlerini ve çevikliğini takdir ediyorlar. Kurucu ortaklar ise rekabetçi bir ekip kurabileceklerini ve bir sonraki büyüme adımı için hazır olduklarını kanıtladı” dedi.

Vinci Yatırım Komitesi Başkanı Şelale Zaim Gorton ise yatırım nedenlerini “Bu yatırımın sağlayacağı kaynakların Chargery ekibi ve teknolojik üstünlüğüyle birleşmesiyle güçlenecek momentumdan yararlanarak piyasa liderliğini hedefliyoruz” şeklinde özetledi.

Chargery CEO’su ve kurucu ortağı Christian Lang de “Yatırımcılarımız bize güvenmeye devam ettiği için çok mutluyuz. İşbirliğimizin ve yatırımların hızla devam etmesi, Chargery olarak büyüme sürecinde doğru yolda olduğumuz sinyallerini veriyor. Bu yatırım ile mikro-mobilite alanındaki hizmetlerimizi geliştirmeyi sürdürecek, Almanya’da ve Avrupa’nın önde gelen şehirlerinde büyümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Chargery büyümeye devam ediyor

İnovatif yazılım ve çeşitli bakım hizmetlerini bir araya getiren Chargery, paylaşımlı elektrikli araba, bisiklet ve scooter filolarının tüm saha operasyonlarını yürütüyor. Bu sayede araç filolarının kullanılabilirlik seviyeleri yükselirken, mobilite şirketlerinin verimliliği de ciddi şekilde artabiliyor. Tohum yatırımından beri Berlin’e ek olarak Münih ve Hamburg’a açılarak ciddi büyüme kaydeden şirket, yeni yatırım ile birlikte 2020 yılında coğrafi genişlemesini sürdürmeyi ve mikro-mobilite dikeyinde büyümeye devam etmeyi hedefliyor.

Güncel İçerikler