İTÜ Çekirdek

Hızlandırma programları yürüten StartersHub, erken aşama teknoloji yatırım fonuna dönüştü

Teknoloji girişimleri için İstanbul’u bölgenin cazibe merkezi haline getirme vizyonu ile Haziran 2015’te kurulan StartersHub, bugüne kadar 65 erken aşama teknoloji girişimine 4 milyon dolardan fazla yatırım gerçekleştirdi. Önceki yıllarda globale açılma potansiyeli yüksek startup’ları önce 3-6 aylık hızlandırma programlarına alıp, içlerinden en ümit vaat edenlere şirket başına toplamda 250 bin dolara kadar devam yatırımı yapan StartersHub’ın portföyünde bu şekilde ek yatırım almış 20’yi aşkın girişim bulunuyor. Geçtiğimiz 5 yıl boyunca Türkiye ve çevre ülkelerde erken aşama girişimcilik ekosistemindeki değişimleri de göz önünde bulunduran StartersHub, şirketleri bünyesine alma modelinde de bir değişime gitme kararı aldı.

Hızlandırma programından erken aşama teknoloji yatırım fonuna

StartersHub Yönetici Direktörü Arda Aşkın geçirdikleri dönüşümü şöyle açıkladı: “İlk kurulduğumuzda Türkiye’deki hızlandırma programı sayısı yok denecek kadar az iken, bugün sayısı 79’u bulan hızlandırma ve kuluçka programı mevcut. Dönüşüm öncesi kendi hızlandırma programlarımızı düzenler iken artık hızlandırma ve kuluçka programları ile partnerlik yapıyoruz. StartersHub olarak çevik hareket ediyoruz, startup’ları hızlıca içeri alıp takip sürecini başlatıp, güvenerek, inanarak devam yatırımlarında bulunuyoruz. Takip süresine aldığımız startup’ları tıpkı hızlandırma programlarımızdaki gibi yakından gözlemleme fırsatımız oluyor, böylelikle devam yatırımı yaparken daha emin adımlarla ilerliyoruz.”

İTÜ Çekirdek

Yurtdışı yatırımları da artarak devam edecek

Yeni yatırımlar için Türkiye başta olmak üzere Orta ve Doğu Avrupa’da ürünü piyasaya yeni çıkmış veya gelir elde etmeye başlamış girişimleri yakından takip eden StartersHub, ağırlıklı olarak B2B iş modeline sahip, yapay zeka, veri bilimi, endüstri 4.0, oyun gibi son zamanların önemli teknoloji konularında çalışan ve amacı global pazarlara ulaşmak olan girişimlere daha çok odaklanacak.

Silikon Vadisi’ndeki ofis ile ABD pazarına giriş ve globalleşme hızlanıyor

İTÜ Çekirdek

2018 yılında Silikon Vadisi’nde açtığı ofisle yatırım yaptığı girişimlerin globalleşmesine destek olan StartersHub aynı zamanda küresel alandaki iş ve yatırımcı ağından girişimlerin faydalanmasını sağlıyor. İstanbul ofisi, girişimlerin kendilerini geliştirmelerini, kazanan iş modelini bulmasını sağlarken, ABD ofisi ise hazır olan girişimlerin globalde büyümesi için gerekli adımları atıyor. StartersHub ekibi, yatırım yaptığı girişimlerle yakın temas halinde çalışarak, iş geliştirme, mentorluk ve iş bağlantıları gibi olanaklar sağlamanın yanı sıra sahip olduğu geniş kurumsal şirketler ağı sayesinde girişimlere globalde yapacakları pilot çalışmalar ve satışlarını arttırma süreçlerinde de yardımcı oluyor.

Bu güne kadar globale uzanan birçok başarı hikayesine imza atıldı

StartersHub’ın 2015 yılından bu yana yatırım yaptığı girişimlerin başarı hikayeleri ise Türkiye ve dünya genelinde yakından takip ediliyor. Mühendis ve tasarımcıların ortak ürün geliştirmelerini sağlayan arayüz hizmeti veren Zeplin, dünya genelinde 1,5 milyon kullanıcıya ulaştı. 8 farklı dilde kullanılabilen Meditopia, 6 milyonu aşkın kullanıcısına lokalize edilmiş meditasyon içerikleri sağlıyor. Geliştirdiği akıllı eldivenler ile kurumlar ve fabrikalar için ürün ve tedarik takibi sağlayan Thread in Motion ise hem Türkiye hem yurtdışında global markaları müşterileri listesine ekledi. Segmentify da geliştirdiği algoritmalar ile e-ticaret sitelerinin dönüşüm oranlarını artırırken, gelirlerini İngiltere, Türkiye ve Dubai olmak üzere önemli merkezlerden elde etmeye başladı.

Girişim ekosistemindeki gelişmelerden haberdar olun

Aydınlatma Metni'mize bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Güncel İçerikler