Bir startup olarak doğan Ödeal, bugün 35 bini aşkın işyerinde kullanılıyor

Türkiye’yi öncelikle ‘Cepte POS’, sonra “Yazarkasa POS” uygulamalarıyla tanıştıran ve 2013 yılında kurulan Ödeal, bu yılın 3. çeyrek sonuçlarına göre, 81 ilde 64’ten fazla sektörde hizmet vererek, 35 bini aşkın işyerine ulaşma başarısı gösterdi. Faaliyetleriyle, ülkemizin finansal erişim oranının artmasına destek de sunan firma, 5 yıllık süre boyunca sürdürülebilir büyümesini devam ettirerek, alanının lideri haline geldi.

Ödeal, geçen yılın aynı dönemine göre üye işyeri sayısını yüzde 20; işlem adedini yüzde 186 ve işlem hacmini yüzde 125 artırdı.

Ödeal, bu yılın üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, 35 bin üye işyeri sayısını aşma başarısının yanı sıra; 81 ilde 64’ten fazla sektörde hizmet vererek, geçen yılın aynı dönemine göre üye işyeri sayısını yüzde 20; işlem adedini yüzde 186 ve işlem hacmini yüzde 125 artırdı. Ödeal’ın toplam üye işyeri sayısının yüzde 75’ini bireysel girişimciler ve şahıs şirketleri; geri kalan yüzde 25’lik kısmını ise limited şirketler ve kooperatiflerle, dernekler oluşturuyor.

5 yılda ilk iki hedefe ulaşıldı, sırada büyük iş ortaklıkları hedefi var

5 yıl gibi kısa bir zaman içinde, bir start-up’tan alanının lider firmasını çıkarma başarılarına dikkat çeken Ödeal Kurucu Ortağı Fevzi Güngör; “Bu başarı öncelikle bir ekip işi. Tüketici ihtiyaç, davranış ve eğilimleri doğru tespit edildiğinde ve uygun ekiple, doğru modelleme oluşturulduğunda başarılı genelde geliyor. 5 yıllık süre boyunca, sürdürülebilir bir büyüme trendi ve planladığımız ürün portföyünü tamamlamak öncelikli hedeflerimiz olmuştu ve her iki hedefimize de ulaştık. “Ödeal Cepte POS”,“Ödeal POS” ve “Ödeal Yazar Kasa POS” ürünlerimizle birlikte, ürün-hizmet portföyümüzü tamamladık. Artık hedefimiz büyük iş ortaklıkları ve büyük projeler. Bu büyük iş ortaklıklarının en büyüklerinden birini de, Halkbank şubelerinde Ödeal sözleşmesiyle birlikte yazarkasa satmaya başlayarak bu sene başında gerçekleştirdik. Biz, ‘Türkiye’de, BDDK’dan lisanslı şirketler birbirleriyle iş ortağı olarak çalışacak mı?’ sorusunu; bir ödeme kuruluşunun bir bankayla proje yaparak, ürün tedarik edebilme noktasına gelerek cevapladık. Bu Türkiye’de bir ilk, inşallah çoğalır.” dedi.

Sistemin kayıt altına alınmasına önemli katkılar

KOBİ’lere can suyu olma misyonlarından da vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Güngör, sözlerine şöyle devam etti: “Zaten, Halkbank işbirliği ve hedeflediğimiz başka banka işbirliklerinin belki de en önemli faydasını yine küçük esnaf, küçük işletmeler ve KOBİ’ler görüyor. Biz Ödeal olarak genel anlamda yazarkasada da tek noktadan çözüm sağlamayı başardık. Biliyorsunuz, her bankanın kendi içinde karışık yapıları, farklı işleyiş süreleri var. Üye işyerleri her bankanın ayrı hesabı, ayrı prosedürleri ile uğraşmak zorunda kalıyor. Türkiye’de 1 milyon insan böyle çalışıyor. Bir de işin ayrı ayrı maliyet boyutu var. İşletmeler Ödeal sayesinde çok daha uygun bir maliyetle bankacılık sistemine dahil olabiliyor. Açıkçası sistemin kayıt altına alınması, esnafın bankacılık sistemine dahil olması anlamında önemli bir sosyal fayda yarattığımızı rahatlıkla söyleyebilirim.”

“Türkiye, dünyanın fintek finans merkezi olabilir”

Türkiye’de mobil tahsilat uygulamaları alanında hala büyük bir potansiyel olduğunu da vurgulayan Güngör şunları söyledi: “Fırsat buldukça her platformda dile getirdiğim gibi, Türkiye, dünyanın fintek finans merkezi olabilir. Bu konuda hem devlet hem de özel sektör kanallında önemli girişimlerde bulunuluyor, adımlar atılıyor. Yenilikçilik, müşterilere yakınlık, inovasyon, uzmanlık, regülasyonlar, devlet teşvikleri ve yabancı sermayeli girişimler gibi fintek pazarının büyümesinde etkili olan faktörlerin hepsi mevcut. Ülkemizin, yatırımcıların daha çok ilgisini çeken, dünya markası fintek şirketlerinin yer aldığı bir ekosisteme kavuşacağına inanıyorum.”

Son İçerikler

Gürol Üzenç, 17 Temmuz’da başvurusu kapanacak Rejenerasyon-20 programının detaylarını anlattı

Teknopark İstanbul'un girişimciler için hayata geçirdiği kuluçka merkezi Cube Incubation yöneticisi Gürol Üzenç, girişimcilik ekosistemi yenilenme çalışmaları kapsamında yeni hayata geçirdikleri bir program Rejenerasyon-20 hakkında...

Rolls-Royce, dinamik kesintisiz güç kaynağı üreten Belçika merkezli Kinolt’u satın aldı

Rolls-Royce, dinamik kesintisiz güç kaynağı konusunda uzman Belçika merkezli Kinolt'un satın alma işlemini tamamladı.Şirket, böylece güvenlik açısından kritik uygulamalara yönelik güç sistemleri alanında gücüne...

İbrahim Akman’ın İzmir’den globale uzanan hikayesi | Kafa Topu 2, Masomo, Webtekno, Teknostore

Kafa Topu 2, Masomo, Webtekno ve geçtiğimiz yıl içerisinde exit ettiği (satışını gerçekleştirdiği) girişimi Teknostore ile tanıdığımız girişimci İbrahim Akman, İzmir'den başlayıp globale uzanan...

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here