Scaleup aşamasını da ekleyen Startup Istanbul 2019’un kazanan girişimleri belli oldu

Global Accelerator Report tarafından dünyanın en ünlü 10 hızlandırıcısından biri seçilen Etohum tarafından bu yıl yedinci kez düzenlenen Startup Istanbul 2019‘un ve bu yıl ilki gerçekleştirilen, geliri milyon doları aşmış ya da en az 1 milyon dolar yatırım almış firmaların yarıştığı Scaleup Istanbul‘un kazananları jüri oylarıyla belli oldu.

Tüm dünyadan alınan 100 binin üzerinde başvuru arasından seçilen 100 girişim, yatırımcılar ve kurumlar karşısında sunum yapma fırsatı yakaladı. Bu sene yedincisi gerçekleştirilen Startup Istanbul 2019’da finale kalan 10 girişim arasından kazanan üç girişim belli oldu.

Startup birincisi: weDeliver

weDeliver

Birincilik ödülü Filistin’den katılan, kitle kaynaklı B2B taşımacılık hizmeti sunan weDeliver‘ın oldu. İkinciliği Suudi Arabistan’dan katılan, tarım sektöründe faaliyet gösteren ve çiftçilerin tarladaki verimliliğini artıran OrbitCrops alırken; üçüncülüğü ise Kenya’dan, ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren firmaların performansını ve kârlılığını ölçen Fleetsimplify aldı.

Scaleup birincisi Nevzat Aydın’ın yatırımı: AloTech

AloTech

Bu yıl ilk defa düzenlenen Scaleup Finallerinde ise daha önce Startup İstanbul veya Startup Turkey sahnesinde startup olarak sunum yapmış, artık yıllık geliri 1 milyon doları aşan veya bugüne kadar milyon dolar üzeri yatırım almış firmalar yarıştı.

Üçüncülüğü Yunanistan’dan kolay ve kişiselleştirilmiş bir seyahat deneyimi sunan Welcome ve Pakistan’dan doktor randevu platformu Oladoc paylaşırken, ikinciliği Ürdün’den katılan mobil oyun yayıncısı Tamatem kazandı. Scaleup Istanbul’un birincisi ise Türkiye’den kurumlara bulut tabanlı çağrı merkezi hizmeti sunan AloTech oldu.

Startup Estonia özel ödülü: Neurocess

Startup Estonia özel ödülünü ise sporcu yaralanmalarını önceden tespit eden IOT cihaz ve servis geliştiren Türkiye’den Neurocess aldı.

Startup Istanbul 2019 ile ilgili açıklamada bulunan Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir şunları söyledi: “Bu yıl yedincisini düzenlediğimiz Startup Istanbul’la bugün 65+ ülkeden girişimciyi Istanbul’da ağırladık. Istanbul’u dünyanın en önemli girişimcilik etkinliklerinden biri yapma yolunda bir kez daha önemli adımlar attık. ”

Etkinlikte konuşan Esas Ventures Kurucu Ortağı Fethi Sabancı Kamışlı ise “Esas Ventures’ı kurduğumuzda bazı hedeflerimiz vardı: Türkiye’deki ekosistem ile dünyadaki diğer ekosistemler arasında bir köprü oluşturmak. Bunu yapmak için birçok farklı coğrafyada yatırımlarımız oldu. Burada önemli olan sadece yatırım yapmanın yetmeyeceğini bilmek. Bu şirketleri ziyaret etmek ve fiziksel olarak orada neler olduğunu görmek gerekiyor. Aksi takdirde bu şirketlere değer katma ihtimaliniz yok. Biz, sürdürülebilir değer yaratarak bu hikayelerin bir parçası olmak istiyoruz.” dedi. Ekosistemler arasında köprü kurabilmek için sadece burada olmanın yetmeyeceğini, diğer coğrafyalara da seyahat etmek gerektiğini vurgulayan Fethi Sabancı Kamışlı, “Oralarda neler olduğunu anlayıp buraya getirmeli ve iyice harmanlamalıyız; çünkü bu artık bölgesel bir oyun değil. Network geliştirmenin burada kilit bir rolü var; Startup İstanbul bu yüzden çok önemli. Esas Ventures olarak bu etkinliği desteklemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Güncel İçerikler