B2Press

Commencis ve finleap’ten Berlin merkezli yeni teknoloji şirketi: finbyte

Türkiye’de ve dünyada alanında önde gelen şirketlerin dijitalde büyümelerine rol oynayan Commencis‘in teknoloji deneyimi ve bilgi birikimiyle, Avrupa’nın en hızlı büyüyen fintech firmalarından finleap‘in, Avrupa fintech ekosistemindeki güçlü konumunu bir araya getiren ‘finbyte‘, başta fintech şirketleri olmak üzere Avrupa’daki şirketler için teknoloji üretecek.

Yeni ortak girişim finbyte‘ın, özellikle fintech alanında olmak üzere Avrupa’nın giderek artan yazılım, büyük veri ve analitik çözümlerine yönelik ihtiyaçlarına cevap vererek, şirketleri başarıya taşıyan öncü bir teknoloji şirketi olması hedefleniyor.

finbyte’ın kurulmasıyla beraber Commencis, Batı Avrupa’daki faaliyetlerini artırarak Türk mühendislerin Batı Avrupa’ya yazılım alanında ihracat yapmasına imkan tanırken, finleap de Avrupa’da fintech alanındaki lider pozisyonunu daha da güçlendirecek.

Commencis, daha önce mobil teknoloji firması Pozitron‘u İngiltere merkezli Monitise’a satarak Türkiye’nin B2B alanındaki en büyük exitlerinden birini yapan Fatih ve Fırat İşbecer tarafından 2018 yılında kuruldu. Büyük veri, bulut bilişim, yapay zeka ve yazılım alanlarında faaliyet gösteren Commencis, dünyada önde gelen şirketlerin dijitalde büyümelerine öncülük etmektedir.

2014 yılında IONIQ Group ve Ramin Niroumand tarafından Berlin’de kurulan, Avrupa’nın alanında lider fintech firması finleap, finans teknolojileri alanında şirketlere destek olurken, SaaS çözümleri de sunuyor.

Commencis Yönetim Kurulu Başkanı Fatih İşbecer, Berlin’de kurulan yeni şirket hakkında “Yaklaşık 20 yıl önce mobil teknolojileri alanında Pozitron’la başladığımız yolculuğa uzun yılların bilgi birikimi ve deneyimini beraberinde getirdiğimiz Commencis ile devam ettik. Bugün ise Berlin’de yeni bir sayfa açarak finleap ile beraber finbyte’ı kurmuş olmaktan dolayı çok mutluyum. Amerika ve İngiltere’deki başarılarımız sonrası finbyte’in kısa sürede, başta Almanya olmak üzere Batı Avrupa’da teknoloji üreten önemli bir merkez haline geleceğini düşünüyorum. Aynı zamanda finbyte ile İstanbul ve Berlin arasında bir teknolojisi köprüsü kurarak, Türkiye’nin teknoloji ihracatına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Commencis ve finleap gibi alanlarında son derece başarılı iki şirketin güçlerini birleştirerek Avrupa pazarında fintech çözümleri üretme ve yazılım geliştirme alanlarında ciddi bir dönüşüm yaratacağına dair inancım tam.” değerlendirmesinde bulundu.

Kolektif House

Konuyla İlgili

Son İçerikler