İTÜ Çekirdek

Girişimlerle iş birliği yapan İş Bankası, yerli fintech Smart Advice ile ürün geliştirdi

Türkiye’de girişimleri gönülden desteklemenin ötesine geçme zamanı gelmedi mi? Bu içeriğimizde İş Bankası ile Smart Advice‘ın ortak geliştirdiği ürün Robofon Danışmanı‘ndan bahsedeceğiz.

Robofon Danışmanı ürünü detaylarına girmeden önce, şunu kısaca belirtmek isteriz. Türkiye’de girişimlerin yatırım almasından daha çok, büyük şirketlerle iş birliği yapmasına ihtiyacı var. Şirketlerle bir araya geldiğimizde bizim de zaman zaman en çok dile getirdiğimiz veya sorduğumuz konu, siz bir girişimle hiç iş birliği yaptınız mı ya da bir ürün satın aldınız mı? Girişimlerin size fatura kesmesini sağlayarak desteklediniz mi? Girişimlerin elbette yatırıma ihtiyacı var ancak bundan daha çok, sürekli fatura keseceği, hizmet/ürünlerini satacağı müşterilere ihtiyacı var. Bence hangi girişimden ne ürün satın alabilirimin sorusunu kendinize sormalısınız.

Büyük kurum ile bir girişimin ortak ürünü: Robofon Danışmanı

İş Bankası tarafından İşCep ve İnternet Şubesi’nde sunulan Robofon Danışmanı hizmeti, yatırımcının kendisine özgü finansal durumunu ve ihtiyaçlarını kolayca tamamlanan bir anket yardımıyla önce analiz ediyor, profilini ve risk algısını belirliyor.

Küçük tutarlar ile dahi birikim yapmak isteyen herkese sunulan bu hizmet sayesinde, İş Portföy uzmanlığında yönetilen Robofon Ailesi içerisinden, kişiye özel en uygun fon bulunarak yatırım yapılmasına olanak sağlanıyor.

Aynı zamanda bir banka ve fintech işbirliği

Yerli bir finansal teknoloji girişimi Smart Advice tarafından geliştirilen Robofon Danışmanı’nın Yatırımcı Profilleme Modülü aynı zamanda, banka ve fintech işbirliği ile gerçekleştirilen bir çözüm olarak, İş Bankası’nın Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine çok yönlü olarak ve kesintisiz verdiği desteğin güzel örneklerinden birini de oluşturuyor. Smart Advice Risk Profilleme Algoritması, müşterilere kişiselleştirilmiş bir yatırım portföyü oluşturmak için finansal durumları, yatırım deneyimleri ve risk iştahları hakkında bir dizi soru soruyor. Model, tasarruf sahiplerinin finansal karar almalarına yardımcı oluyor.

Robofon Danışmanı hizmeti ile ilgili olarak İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ertürk: “Müşterilerimizin birikim yapmalarını daha da kolaylaştıracak bu yeni danışmanlık hizmetimizi bir fintech girişimi olan Smart Advice ile birlikte geliştirdik. Kurulduğu günden bugüne, 95 yıldır ülkemiz girişimlerini kesintisiz şekilde katkı sunan İş Bankası, bugün de yeni nesil girişimleri destekleyerek bu misyonunu devam ettiriyor.”

Smart Advice Kurucu ortağı Onur Yurtsever ” Bireysel emeklilik fonlarından sonra yatırım fonlarında da, müşterilerin kendilerine uygun yatırım kararı almalarına yardımcı olacak Türkiye’nin ilk yatırımcı psikoloji ve davranış testini Türkiye İş Bankası ile birlikte sektöre sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Konuyla İlgili İçerikler

Kolektif House

Son Yatırımlar

OİB

Güncel İçerikler