Mastercard, 2019 yılının ilk yarısında Transactis, Vyze, Ethoca ve Transfast’i satın aldı

2019 yılının ilk yarısında Transactis, Vyze, Ethoca ve Transfast firmalarını bünyesine katan ödeme teknolojileri şirketi Mastercard, büyüme stratejisi kapsamında 2019 yılında da satın almalarına devam ediyor.

Mastercard yaptığı yatırımlar ve gerçekleştirdiği satın almalar ile Bankalararası Kart Merkezi’nin de hedefi olan nakitsiz toplum oluşturma amacına adım adım ilerleyerek bu alana önemli katkı sağlıyor.

Çağımıza damgasını vuran yapay zeka, biyometrikler gibi teknolojiler baş döndürücü bir hızla günlük hayatımıza girerken, ticaret ve tüketici davranışları da değişiyor. Tüketici tüm bu dönüşümü kabullenmek için her şeyin kolay ve hızlı olmasını isterken, güvenmek de istiyor. Mağazada ya da online alışverişlerde gerek tüketicilerin gerekse bankalar, ödeme kuruluşları ve satış noktalarının güvendiği bir dijital ödeme sisteminin kurulması günümüz dünyasının olmazsa olmazı.

Nakitsiz bir dünya oluşturmayı hedefleyen global şirket Mastercard, 2017 yılında da NuData Security ile Birigtherion girişimlerini satın almıştı. 2018 yılında da Oltio’yu satın alan şirket, 2019 yılına satın almalar açısından hızlı başladı.

Mastercard, dijital fatura, çoklu kredi alternatifleri ve para transferleri çözümleri sunacak

Mastercard son olarak bünyesine kattığı Transactis’in geliştirdiği teknoloji ile kağıt fatura ve çeklerin oluşturduğu verimsizlikleri azaltarak işlemleri kolaylaştırırken, bu sayede şirketlerin fatura ödeme deneyimini geliştirmeyi hedefliyor. Mastercard’ın yeni platformu Vyze ise işletmelerin birden fazla kredi kuruluşuyla çalışmasını sağlarken, tüketicilere satın alma noktasında POS aşamasında çeşitli kredi seçenekleri sunulmasına olanak tanıyor. Mastercard, hesaplar arasında küresel bağlantıların kurulması, uyumluluk yeteneklerinin artırılması ve para birimleri arasında daha etkin dönüşüm sağlanması amacıyla bünyesine kattığı Transfast ile hem kişiden kişiye (P2P) hem de işletmeler arasında (B2B) para transferi hizmetleri sunacak. Böylece, geleneksel yöntemleri kullanan işletmelerin sınır ötesi ödemeler konusunda karşılaştıkları yüksek maliyetler bertaraf edilirken, yaşanan uyumluluk sorunları ortadan kalkacak.

Mastercard, bünyesine kattığı mobil ödeme ve bankacılık çözümlerinde öncü Oltio ile başta Orta Doğu ve Güney Afrika olmak üzere Masterpass üzerinden yapılan alımlarda güvenli kimlik doğrulaması sağlarken, Ödeme hizmetleri sunan DataCash Grubu ile de Asya ve Avustralya’daki e-ticaret ödeme ağ geçidini Avrupa ülkeleri ile gelişmekte olan pazarlara doğru yaygınlaştırıyor.

Yapay zekanın yükselişiyle birlikte, ödemelerin ve dolayısıyla dijital verilerin güvenliği de en önemli konu haline geldi. NuData, tüketici alışveriş rutinlerini öğrenip sıra dışı bir deneyim gerçekleştiğinde bankaya uyarı veriyor. Böylece kart sahibi dahi fark etmeden risk teşkil eden durumlar bertaraf edilebiliyor.

Ödeme teknolojileri platformunda gerçek zamanlı ödeme ve internet bankacılığının yanı sıra ATM makinelerinin iletişimi konusunda da hizmet veren VocaLink’i bünyesine kattıktan sonra bankalara yenilikçi ve güvenli çözümler sunan Mastercard, bankacılığın gelişimine de destek veriyor. Ayrıca müşterilerinin alışveriş deneyimini iyileştirme hedefiyle çalışırken, her geçen gün daha pratik ve daha güvenli dijital çözümleri hayata geçiriyor. Analitik yazılım şirketi Applied Predictive Technologies (APT) aracılığıyla, hazır giyimden havayolu taşımacılığına, bankacılıktan hızlı gıdaya kadar birçok sektörde yer alan kuruluşlar, yeni iş fikirlerini hayata geçirmeden önce test edebiliyorlar.

Güncel İçerikler