macOS Catalina 10.15 tanıtıldı: Getirdiği tüm yenilikler

Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı 2019 (WWDC 19) kapsamında gerçekleştirdiği önemli duyurulara devam ediyor. Etkinliğin en dikkat çeken yeni duyurularından biri de macOS Catalina (macOS 10.15) oldu.

Yeni macOS Catalina, birbirinden dikkat çekici yenilikleri beraberinde getiriyor ve Mac’lerin daha fazla Apple ekosistemi içinde yer almasını sağlıyor.

iPad’ler ikinci MacBook ekranı olarak kullanılabilecek

macOS Catalina’nın en dikkat çekici duyurusu iPad’lerin ikinci MacBook ekranı olarak kullanılabilmesi oldu. macOS kullanıcıları, MacBook’larını iPad’lerine bağlayarak iPad’i taşınabilir monitör haline getirecek.

Ayrıca Apple Pencil, iPad üzerinde bazı profesyonel uygulamalar üzerinde çalışmak için kullanılabilecek.

iPhone’umu Bul ve Arkadaşımı Bul uygulamaları birleştirildi

iPhone’umu Bul ve Arkadaşımı Bul uygulamaları, Find My isimli tek bir uygulamada birleştirildi. Ayrıca uygulama artık Bluetooth sinyali gönderebilme özelliği sayesinde internete bağlı olmayan cihazlarınızı da bulabiliyor.

Aktivasyon Kilidi macOS’te

T2 Güvenlik Çipi bulunan tüm Mac cihazları, tıpkı iPhone ve iPad’te olduğu gibi Aktivasyon Kilidi özelliğine kavuştu. Bu özellikle birlikte macOS kullanıcıların verileri daha güvende olacak.

macOS’te uygulama deneyimi iyileştirilecek

Mevcut Mac cihazlarımızda uygulamalar yerine profesyonel çalışmalarımız dışındaki faaliyetlerde internet sitelerini kullanmayı tercih ediyoruz. Ancak yeni macOS ile birlikte Twitter gibi birçok uygulama, Mac’e özel özelliklerle yenilenecek. Böylelikle kullanıcılar macOS cihazlarında uygulamaları daha fazla kullanır hale gelecek.

iTunes artık yok: Apple Music, Apple Podcast ve Apple TV macOS’e geliyor

Apple, yeni macOS güncellemesiyle birlikte iTunes hizmetine son verdi. Artık iTunes içinde yer alan Apple Music, Apple Podcast ve Apple TV hizmetleri ayrı birer uygulama olarak macOS kullanıcılarına sunulacak.

iPhone ve iPad gibi cihazlarımızı bilgisayara bağlamak için kullandığımız iTunes özellikleri ise direkt olarak Finder’ın içine dahil edilecek ve tüm fonksiyonlar Finder’dan yönetilecek.

macOS Catalina’nın geliştiriciler için beta sürümü bu gece yayınlanacak. Halka açık beta sürümü temmuz ayında, final sürümü ise sonbahar döneminde Apple kullanıcılarıyla paylaşılacak.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son İçerikler

Sinemia’ya ABD’de dava açan MoviePass, şimdi kendisi faaliyetlerini sonlandırıyor

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda kapanan yerli girişim Sinemia ile ABD'de patent olaylarından dolayı davalık olan MoviePass, şimdi kendisi 14 Eylül itibariyle faaliyetlerini sonlandıracağını resmi olarak...

Lonca Giricişimcilik Merkezi

Lonca Girişimcilik Merkezi; teknoloji odaklı, ölçeklenebilir iş fikirlerine sahip girişimcilerin, proje fikirlerini sürdürülebilir bir modelde ve ayrıca hızlı bir şekilde ticari faaliyete dönüştürmelerini sağlamak...

Workup Girişimcilik Programı

https://www.youtube.com/watch?v=AENQXvWo-a4 Workup Girişimcilik Programı, İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu ve Kolektif House tarafından yürütülen bir girişimcilik programıdır. Programın Alanı: Teknoloji odaklı, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir iş...

Esas Ventures, 4 girişim; Microverse, Vitau, Misfits ve Mipos’a 1 milyon dolar yatırım yaptı

Esas Ventures, ABD ve Latin Amerika bölgesinde 4 farklı girişime yatırım yaptı. Microverse, Vitau, Mipos ve Misfits’e yapılan toplam yatırım tutarı toplamda 1 milyon...

Perakende odaklı girişim Mall IQ, 1.1 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı

Yerli teknoloji girişimlerimizden Mall IQ, müşterilerin alışveriş niyetlerini fiziksel dünyada (AVM ve alışveriş caddelerinde) herhangi bir donanım kurulumu gerektirmeden öngörme teknolojisini geliştirmektedir. Kurucusu Batu Sat'tan...