macOS Catalina 10.15 tanıtıldı: Getirdiği tüm yenilikler

Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı 2019 (WWDC 19) kapsamında gerçekleştirdiği önemli duyurulara devam ediyor. Etkinliğin en dikkat çeken yeni duyurularından biri de macOS Catalina (macOS 10.15) oldu.

Yeni macOS Catalina, birbirinden dikkat çekici yenilikleri beraberinde getiriyor ve Mac’lerin daha fazla Apple ekosistemi içinde yer almasını sağlıyor.

iPad’ler ikinci MacBook ekranı olarak kullanılabilecek

macOS Catalina’nın en dikkat çekici duyurusu iPad’lerin ikinci MacBook ekranı olarak kullanılabilmesi oldu. macOS kullanıcıları, MacBook’larını iPad’lerine bağlayarak iPad’i taşınabilir monitör haline getirecek.

Ayrıca Apple Pencil, iPad üzerinde bazı profesyonel uygulamalar üzerinde çalışmak için kullanılabilecek.

iPhone’umu Bul ve Arkadaşımı Bul uygulamaları birleştirildi

iPhone’umu Bul ve Arkadaşımı Bul uygulamaları, Find My isimli tek bir uygulamada birleştirildi. Ayrıca uygulama artık Bluetooth sinyali gönderebilme özelliği sayesinde internete bağlı olmayan cihazlarınızı da bulabiliyor.

Aktivasyon Kilidi macOS’te

T2 Güvenlik Çipi bulunan tüm Mac cihazları, tıpkı iPhone ve iPad’te olduğu gibi Aktivasyon Kilidi özelliğine kavuştu. Bu özellikle birlikte macOS kullanıcıların verileri daha güvende olacak.

macOS’te uygulama deneyimi iyileştirilecek

Mevcut Mac cihazlarımızda uygulamalar yerine profesyonel çalışmalarımız dışındaki faaliyetlerde internet sitelerini kullanmayı tercih ediyoruz. Ancak yeni macOS ile birlikte Twitter gibi birçok uygulama, Mac’e özel özelliklerle yenilenecek. Böylelikle kullanıcılar macOS cihazlarında uygulamaları daha fazla kullanır hale gelecek.

iTunes artık yok: Apple Music, Apple Podcast ve Apple TV macOS’e geliyor

Apple, yeni macOS güncellemesiyle birlikte iTunes hizmetine son verdi. Artık iTunes içinde yer alan Apple Music, Apple Podcast ve Apple TV hizmetleri ayrı birer uygulama olarak macOS kullanıcılarına sunulacak.

iPhone ve iPad gibi cihazlarımızı bilgisayara bağlamak için kullandığımız iTunes özellikleri ise direkt olarak Finder’ın içine dahil edilecek ve tüm fonksiyonlar Finder’dan yönetilecek.

macOS Catalina’nın geliştiriciler için beta sürümü bu gece yayınlanacak. Halka açık beta sürümü temmuz ayında, final sürümü ise sonbahar döneminde Apple kullanıcılarıyla paylaşılacak.

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son İçerikler

Geri dönüşüm odaklı çözüm geliştiren İngiltere merkezli Greyparrot, 2 milyon Euro yatırım aldı

Büyüyen atık krizine karşı geliştirilen geri dönüşüm bazlı sayısallaştırma ve otomasyon çözümü geliştiren İngiltere merkezli yapay zeka girişimi Greyparrot, erken aşama girişimlere yatırım yapan Speedinvest'in...

iyzico: Ramazan ayında online alışveriş önceki yıla göre yüzde 49 artış gösterdi

Finans teknolojileri şirketi iyzico’nun Anneler Günü ve Ramazan dönemini kapsayan online alışveriş istatistikleri, evlerinde kalan tüketicilerin online alışveriş tercihlerine ışık tutuyor. iyzico’nun verilerine göre...

Misk500 Accelerator’ın üçüncü demo day’de sunum yapan 16 girişim

Erken aşama girişimlere yatırım yapan San Francisco merkezli fon 500 Startups ve Misk Innovation, geçtiğimiz günlerde online demo day gerçekleştirdi.Misk500 Hızlandırıcı Program (Misk500 Accelerator)'ın üçüncü dönemi kapsamında...

Endonezya merkezli veri yönetimi girişimi Delman, 1.6 milyon dolar yatırım aldı

Endonezya merkezli veri yönetimi girişimi Delman, 1.6 milyon dolarlık tohum yatırım aldı. Intudo Ventures'ın liderlik ettiği bu yatırım turuna, Prasetia Dwidharma Ventures ve Qlue Performa...

Tarım ve gıda odağında çözüm geliştiren kadın girişimciler için nakit ödüllü program: EWA

Türkiye'de Foodback ve Topraktan.co ortaklığında hayata geçirilen, tarım ve gıda sektöründe dönüşüm yaratacak inovatif çözümleri olan kadınları desteklemek amacıyla 5 farklı ülkede başlatılan ve...

İtalya merkezli kullanıcı testi platformu AppQuality, 3.5 milyon Euro yatırım aldı

İtalya merkezli kullanıcı testi platformu AppQuality, P101 SGR ve ITA500 liderliğindeki yeni turda, Italian Angels for Growth (IAG) ve Club Italia Investimenti 2'den 3.5 milyon Euro yatırım aldığını açıkladı.Sağlanan bu...