Yandex Navigasyon, markalar için yeni reklam modellerini tanıttı

0

Navigasyon uygulaması Yandex Navigasyon, dijital reklamcılık alanında markalara sunduğu iletişim modellerini geliştirmeye devam ediyor. Lokasyona yönelik çalışmalarının yanı sıra lokasyon bağımsız reklam modelleriyle farklı sektörlerden daha fazla markaya değer katmayı hedefleyen Yandex Navigasyon, 2019 yılındaki dijital reklamcılık yol haritasını paylaştı.

Yandex Navigasyon’un yeni iletişim modelleri

1- Zero Speed Banner

“Zero Speed Banner” olarak adlandırılan model, sıfır km’de aracın durduğu anlarda kullanıcıların karşısına çıkıyor. Örneğin kullanıcılar trafik ışıklarında durduğunda ekranın alt kısımda otomatik olarak banner beliriyor. Banner’ı yukarı kaydıran kullanıcılar markanın mesajını görüyor. Hareket edildiğinde, ekrana tıklandığında veya aşağıya kaydırıldığında, banner kayboluyor. Kullanıcılar bir saat içerisinde sadece bir kez banner görebiliyor.

2- Proximity

Ürün veya hizmetlere ait banner, kullanıcı lokasyona girmek üzereyken otomatik olarak ekranın altında açılıyor. Bu özellik kullanıcılar örneğin bir AVM’nin otopark alanına girdinde veya girmek üzere olduğunda ortaya çıkıyor. Banner’da, tanıtılan ürün ve hizmetler sırasıyla veya dönüşümlü olarak gösterebiliyor. Ürünün bilgi kartına tıklandığında, reklam verenin sağladığı ürün veya hizmetler ile ilgili açıklamalar gösteriliyor.

3- Branded Route

Yandex’in bu yıl sunduğu üçüncü reklam modeli olan ‘Branded Route’ ise kullanıcılara rota oluşturma esnasında gösteriliyor. Haritanın üst kısmında gösterilen reklam, logo ve metin içerebiliyor. Bu modelde, bölge, km veya zaman hedeflemesi de yapılabiliyor.

“Influencer” projesi

“Markalı Pop-up Pin”, “Özel Kategori”, “Dijital Billboard” gibi reklam modellerine eklenen yeni özelliklerinin yanı sıra, bir sonraki aşamada markalara sunulacak olan “Influencer” adlı yeni proje hakkında da bazı bilgiler paylaşıldı.

Yandex’in “Influencer” adlı projesinde, rota ekranında gözüken markanın ikonu, kullanıcılara trafikte ne kadar kalacakları konusunda bilgi verecek. Bu ikona basıldığında markanın sitesine yönlendirme yapılabilecek veya sesli bir mesaj iletilebilecek. Araç trafikte beklerken, kullanıcı markanın videolu içeriğine de ulaşabilecek.

Toplamda 4 milyon, İstanbul’da 2.5 milyon tekil kullanıcısı var

Yandex Navigasyon’un düzenlediği etkinlikte, trafik ekosistemine yönelik bilgiler de paylaşıldı. Kullanıcıların haftada 11-12 saatini trafikte geçirdiği vurgulanırken, toplamda 4 milyon, İstanbul’da ise 2.5milyon tekil kullanıcısı olan Yandex Navigasyon’un İstanbul’daki kayıtlı olan araçların yüzde 88’ine ulaştığı belirtildi. Etkinliğin sonunda yapılan “Trafik Ekosisteminde Yeni Bir Reklam Deneyimi: Yandex Navigasyon” başlıklı panelde ise Akbank’ın Performans Pazarlama Yönetici Yardımcısı Rıza Doruk Ercan,Opet Dijital Pazarlama Koordinatörü Öznur Akgül Baykal ve Ingage Müşteri Yöneticisi Türkü Erus konuşmacı olarak katıldı. Panelin konukları, dijital reklamcılık ve navigasyon reklam modelleri konusunda deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here