Geçen yıl Arya Kadın Yatırım Platformu ve Galata Business Angels’tan 2 milyon dolar değerleme ile yatırım alarak ikinci yarıyıl satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 150 artıran TutumluAnne, bu kez ARYA ve GBA dışında, EGİAD Melekleri‘ni de alarak 3.6 milyon dolar değerleme ile ikinci tur yatırımını aldı.

Özden Pusat ve Barış Parıltı’nın kurduğu TutumluAnne, ikinci el çocuk ürünlerini almak ve satmak isteyenleri güvenli bir ortamda buluşturan online pazar yeri. Herkese ve her şeye hitap eden büyük online pazar yerlerinden farklı olarak, annelerden oluşan etkileşimi yüksek bir topluluğa sesleniyor. Sadece ön elemeden geçirilmiş ürünlerin yer aldığı TutumluAnne, kullanıcıları doğru fiyatlama ve listeleme gibi birçok konuda yönlendiriyor. TutumluAnne’nin aylık 1.3 milyon web site ziyaretçisi bulunuyor.

HIZLI MODANIN EN GÜÇLÜ RAKİBİ: İKİNCİ EL PAZARI

Moda dünyasının en etkili online platformlarından Business of Fashion, hızlı moda markalarına en büyük tehditin ikinci el giysi pazarından geldiğini yazdı ve ABD’deki mevcut tabloyu rakamlarla ortaya koydu: Bugün 35 Milyar dolarlık hızlı moda piyasasını 24 milyar dolarla takip eden ikinci el pazarı, önümüzdeki 10 yılda 2,5 kattan fazla büyüyerek 64 milyar dolara ulaşacak. Aynı süre içinde hızlı moda piyasası 1,2 kat büyüyecek ve 44 Milyar dolarla ikinci el piyasasının gerisinde kalacak.

ÇEVRECİ DURUŞ

Arya Kadın Yatırım Platformu Kurucusu Ahu Büyükkuşoğlu Serter, ABD ve Avrupa’dan sonra Türkiye’de de ikinci el algısının değişmeye başladığını söylüyor: “İkinci el, hem alan hem satan için, artık ekonomik ihtiyacın ötesinde anlam taşıyor. Satın alanlar, dünyanın hızla azalan kaynakları konusunda hassas, çevreye duyarlı ve bilinçli tüketiciler olarak bugünün değerlerine uygun bir tutum sergiliyor. Satış yapanlar da bir malın ömrünü uzatarak yine çevreci ekonomik değer yaratıyor. Oradan gelecek paraya ihtiyacı olması da şart değil; elde ettiği geliri inandığı bir derneğe bağışlayabiliyor, çocuğunu için yaptığı birikimlere ekliyor. Sonuçta ikinci el alışveriş, alanın da satanın da kendini iyi ve akıllı hissettiği bir faaliyete dönüşüyor.”

Kuruculardan Özden Pusat ise birçok değişik oyuncuya rağmen ikinci el pazarının Türkiye’de hala potansiyelinin çok altında olduğunu; ancak tüketicilerin bilinçlenmesi ve ikinci el algısının değişmesiyle pazarın canlanmaya başladığını anlatıyor: “Gelecekte hem basitçe alıcı ve satıcıyı buluşturan pazar yerleri hem de TutumluAnne gibi odaklanmış ve aracılık hizmetlerinde katma değer yaratan gelişmiş pazar yerleri pastadan pay almak için rekabet edecek.’’

Alınan yatırım teknolojik iyileşme ve pazarlama faaliyetlerinde kullanılarak büyümeye odaklanılacak. Ayrıca kullanıcılardan gelen talep doğrultusunda çok yakında çocuk ürünlerinin yanı sıra ikinici el kadın giyim ve ayakkabı ürünlerinin de satışına aracılık etmeye başlayacakları ifade edildi.