Bir süredir merakla beklenen haberi Türkiye’de ilk kez paylaşmanın heyecanını ve yabancı bir bankanın yerli girişimimize yaptığı ortaklığın mutluluğunu yaşıyorum. İngiltere merkezli banka Cyrus Capital, yerli girişimlerimizden Alphatik‘in %55 hissesine 30 milyon dolar karşılığında ortak oldu.

Bu yatırım miktarı; şirketin kasasına doğrudan değil, belli bir süre içerisinde projelerde kullanılmak üzere harcanması için yapıldı.

Biz de bu haberi yaklaşık 3 hafta önce Torun Center’daki ofislerini ziyaret ettiğimizde almıştık ancak içeriği paylaşmak için imzaların atılmasını bekledik. Geçtiğimiz Çarşamba günü imzaların atıldığının bilgisini alır almaz, haberi bugün ilk kez paylaşıyoruz.

Directik Ekran Görüntüsü

Alphatik’in projeleri: Directik, Raidfield 2, Lora

Geçtiğimiz haftalarda Cyrus Capital‘in ofisini bizzat ziyaret ettiğimi ve yerli bir girişimimize yatırım yapıldığını linkedin hesabımda da duyurmuştum. Aynı zamanda Cyrus’un Gürcistan’da Caucasus Trust Bank adlı bankası ve Postapay online ödeme sistemleri de bünyelerinde yer alıyor.

Alphatik, değişen ve gelişen yazılım sektörünü yakından takip eden, en son çıkan teknolojilerden faydalanarak her türlü yazılım hizmetini sunabilen, ekibiyle ihtiyaçları en kolay ve hızlı şekilde gerçekleşen bir çatı şirkettir.

Alphatik ve yatırıma dahil olan şirket içerisindeki projeler; başta şehir rehberi, markaların kampanyaları ve kullanıcıların sipariş verebilme özelliklerine sahip, mobil ve web tabanlı Directik, mobil oyun tarafında Raidfield 2 ve yine mobil oyun tarafında yakında yayına girecek olan Lora isimli oyun var.

Toplantıda aldığımız bilgilere göre Alphatik‘in kurucusu ve CEO’su Emir Emad, “Cyrus Capital’in şirketimize yaptığı bu yatırımı öncelikle Directik projesinin dünyanın birçok noktasında kullanıcılar ile buluşmasını sağlamak için kullanacağız. Aynı zamanda şirket bünyesinde geliştirilen ve geliştirilecek diğer projelerin de tamamlanmasını ve globale açılmasını sağlayacağız.” dedi.

Cyrus Capital’i ofisinde ziyaret ettim

Cyrus Capital, Türkiye pazarının teknoloji kullanımı konusunda ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunun farkında. Bu pazarda Alphatik ile görüşmelerine başladı. Görüşmeler sonucunda Alphatik ve projelerinin içerisinde 30 milyon dolarlık bir ortaklık ile yer almaya karar verdi. Özellikle, Türkiye’deki fintech ve blockchain odaklı girişimlere yatırım yapacağının da bilgisini aldım.

Yeni gelişmeler oldukça paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here