Girişimcilikte Önce Kadın mobil uygulaması ile ekonomiye katılan kadın sayısı artırılacak

Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğinde hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesinin üçüncü yılında kadın girişimcilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir mobil uygulama geliştirildi. Girişimcilikte Önce Kadın Mobil Uygulaması ile kadınlar, daha önce sınıf içinde verilen eğitimleri online olarak alabilecek. Ayrıca ürettikleri ürünleri bu uygulama üzerinden dijital mağazaya yükleyebilecek.

Girişimcilikte Önce Kadın Mobil Uygulaması ile daha önce sınıf içinde verilen eğitimleri online olarak alabilecek. Ayrıca, ürettikleri ürünleri bu uygulama üzerinden dijital mağazaya yükleyebilecek. “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi kapsamında bugüne kadar sınıfiçi eğitimlerle 20 ilde 26 binden fazla kadına ulaşan Türkiye Vodafone Vakfı, bu eğitimleri dijital dünyaya aktararak 81 ildeki Halk Eğitimi Merkezi (HEM) üyesi kadın girişimcilere ulaşmayı hedefliyor.

“Daha çok kadınımızın potansiyelini ve gücünü ekonomimize katmalıyız”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat Aşım, şunları söyledi:

“Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülen projelerden biri olan ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesinin amacı sosyal ve ekonomik imkânları kısıtlı kadınlarımızın eğitim yolu ile girişimcilik becerilerinin artırılmasını, istihdama katılmalarını ve sosyal ekonomik imkânlarının artmasını sağlamaktır.”

Kadınların ekonomiye katılımının “güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum” demek olduğuna dikkat çeken Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şöyle konuştu:

“Türkiye Vodafone Vakfı olarak, kadınların girişimciliğe özendirilmesini, kadın işgücünün girişimci olarak ekonomide yerini almasını önemli buluyoruz. Değerli proje ortaklarımızla 3 yıl önce ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesini hayata geçirirken, işini kuran, hatta istihdam yaratan güçlü kadınlar yetiştirmeyi hedefledik. Bugün geldiğimiz noktada, 20 ilde 26 binden fazla kadına eğitim vererek yaklaşık 43 milyon TL’lik ekonomik değer yaratmanın gururunu yaşıyoruz.”

Girişimcilikte Önce Kadın projesiyle ilgili Çağla Şıkel:

“‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesi, şahsen benim de çok takdir ettiğim, çok kıymetli bir proje. Kadın istihdamını, kadın girişimciliğini destekleyen bir proje. Bugüne kadar binlerce kadını ekonomik hayata kazandırdı. Bu kadınlar, hem aile bütçelerine katkıda bulunma imkânı buldu, hem de özgüven kazandılar. Kendilerini daha güçlü ve yetkin hissetmeye başladılar. Bu önemli bir nokta. Çünkü kadınlara gerekli imkânları sunduğunuzda, son derece üretken olabilirler. Yeter ki ellerinden tutalım ve onları doğru yönlendirelim.”

Kadınlara cepten online eğitim

Girişimcilikte Önce Kadın Mobil Uygulaması ile, “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi ve Halk Eğitimi Merkezleri ile daha önce hiç ilişkisi olmamış kadınların yanı sıra Halk Eğitimi Merkezleri’nden mesleki eğitimini almış ama ürün satmaya başlamamış kadınlara ve projede halihazırda aktif olan kadınlara ulaşılması hedefleniyor. Uygulama, daha önce proje katılımcısı olan kadınların Halk Eğitimi Merkezleri’nde sınıfta aldığı girişimcilik ve teknoloji eğitimlerini mobil uygulama üzerinden alabilmelerini sağlıyor. Ayrıca, Halk Eğitimi Merkezleri’nde mesleki eğitimini alan ve bu uygulama sayesinde girişimcilik ve teknoloji eğitimlerini tamamlayan kadınlar, uygulama üzerinden oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağazaya ürünlerini yükleyebiliyor ve ürünlerini yine uygulamadaki profil sayfası üzerinden takip edebiliyor. Kadınlar, her yıl düzenlenen Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’na da mobil uygulama üzerinden başvuruda bulunabiliyor.

2 yılda 26 binden fazla kadına ulaşıldı

Kadınların ekonomik hayata katılımlarını ve girişimcilik kapasitelerini artırma hedefiyle hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi ile 2 yılda 20 ilde 26 binden fazla kadına Halk Eğitimi Merkezleri’nde teknoloji ve girişimcilik üzerine eğitimler verilerek yaklaşık 43 milyon TL’lik ekonomik değer yaratıldı. Eğitim alan kadınlar, kendileri için özel olarak oluşturulan oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağaza üzerinden ürünlerini satışa sunarak el emeklerini kazanca dönüştürebiliyor. Dijital mağazada bugüne kadar 32 bin ilan verildi, 210 bin TL’den fazla satış yapıldı.

Güncel İçerikler