Amerika’nın en hızlı büyüyen gıda şirketlerinden Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya, New York’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 73. dönem görüşmeleri haftasında, ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi tarafından “Küresel Vatandaşlık Ödülü” ile onurlandırıldı. Ulukaya bu ödülü alan ilk iş insanı oldu. Bildiğiniz gibi Ulukaya, Hamdi Ulukaya Girişimi programı ile de Türkiye’den global girişimlerin çıkması için çalışma başlatmıştı.

Mülteciler için İş Birliği

Ulukaya bu ödülü, ilham veren başarıları ve mülteciler için üstlendiği özverili sorumluluklar nedeniyle aldı. Tent Vakfı’nın “Mülteciler için İş Birliği” inisiyatifi sayesinde mülteciler konusunda tüm dünyada yaratılan farkındalık ve özel sektörün kaynaklarını seferber ederek mültecilere katkıda bulunması, ödüle giden yolu açtı.

Küresel Vatandaşlık Ödülleri etkinliği her yıl New York’ta; devletler, iş dünyası, medya ve sivil toplum kuruluşlarından etkili isimleri bir araya getiriyor. Daha önce Atlantik Konseyi “Küresel Vatandaşlık Ödülü”nü alanlar arasında eski ABD Başkanı Bill Clinton, Ürdün Kraliçesi Rania el-Abdullah, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau da bulunuyor.

Hamdi Ulukaya ve Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim panelde bir araya geldi

Tent Vakfı ve Dünya Bankası, New York’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 73. dönem görüşmeleri kapsamında, iş dünyasının mülteci krizinin çözümündeki kritik rolüne odaklanan bir etkinlik düzenledi. 2015 yılında kurulan Tent Vakfı, Hamdi Ulukaya önderliğinde dünyanın dört bir yanında yaşadıkları yerlerden zorla ayrılan insanlara, iş dünyasını harekete geçirerek destek verme amacı güdüyor. Daha önce, ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından “Mülteciler için İş Birliği” inisiyatifinin yönetimi Tent Vakfı’na devredilmişti. Kuruluşundan bu yana, Mastercard, Johnson & Johnson, Airbnb, LinkedIn, Google, Ikea, Chobani gibi 100’ü aşkın dev şirket platformun parçası oldu.

Tent Vakfı ve Dünya Bankası ortaklığındaki etkinlikte ise Sodexo, Hilton, Careem, Barilla, Microsoft, Ben & Jerry’s, Ipsos, Uniqlo, Care.com gibi yeni 20 şirketin mültecilere istihdam sağlamak üzere “Tent Mülteciler için İş Birliği” inisiyatifine katıldığı duyuruldu. Hamdi Ulukaya’yla birlikte organizasyonda konuşma yapan Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, özel sektörün küresel mülteci krizinin çözümündeki rolü konulu panelde, sığınmacılar için somut katkıda bulunan şirketleri tebrik etti.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here