Hamdi Ulukaya Girişimi’ne seçilen girişimci ve startuplar açıklandı

ABD’nin en ünlü yoğurt markası Chobani‘nin kurucusu Hamdi Ulukaya‘nın Türkiye’deki girişimci ve startupları desteklemek için hayata geçirdiği “Hamdi Ulukaya Girişimi”ne seçilen girişimci ve startuplar, yoğun geçen mentorluk programı sonucunda açıklandı.

Kazanan startup ve girişimcilere müjde, Hamdi Ulukaya’nın kendisi tarafından telefonla aranarak verildi. Duygu dolu anlar yaşayan girişimcileri, 2 haftası New York‘ta olmak üzere uzun bir süreç bekliyor.

Programın en güzel kazanımlarından biri de, Prof. Dr. Selçuk R. Şirin‘in ana mentorlardan olması. İlerleyen süreçlerde de gelişmeleri ve deneyimleri ayrıca aktaracağız.

“Ulukaya Girişimi” programına seçilen 6 startup:

 1. 3D3 Teknoloji: 3 boyutlu yazıcılar geliştiren ve üreten girişim, her çocuğun yeni teknoloji müfredatından maksimum seviyede faydalanma hakkı olduğuna inanarak eğitim müfredatı için özel geliştirilmiş 3D yazıcılar, derslerde kullanıma yönelik özel 3D tasarımlar, STEM ve maker atölye kurulumlarını çözüm olarak sunuyor.
 2. Biolive: Zeytin çekirdeğinden ve çeşitli biyo-atıklardan biyoplastik madde üreten girişim, gıda alanında ambalaj sektöründe gıdaların raf ömrünü artırırken, ürünleri toprağa atıldığında 1 yıl gibi kısa bir sürede kayboluyor.
 3. ÇiftçidenEve: Doğal ve organik ürünler üreten çiftçiler ile bilinçli tüketicileri buluşturarak mahsulün tarladan sofraya kadar olan yolculuğunu kısaltan bir pazar yeridir.
 4. Lazika: Nitelikli Türk çayı üreterek tüm dünyaya kaliteli çay içirebilmeyi amaçlayan girişim, çay ve çay bazlı katma değerli ürünler geliştirerek bölgesel çay ekonomisinin gelişimine katkı sağlıyor.
 5. Mips: Geliştirdiği cihaz sayesinde “Evde sperm testi” yapmayı sağlayan girişim, bu sayede çocuk sahibi olmak isteyen ya da sperm kalitesini merak eden erkeklere tedavi imkanı veriyor ve kullanıcıların mahremiyetini koruyarak kısırlık tespitinin kolayca yapılmasını sağlıyor.
 6. Yalçın Enerji (YE): Güneş ışınları ile elektrik üreten güneş perdesi ile konut, ticari ve kamu binalarında ve işletmelerde pencerede bulunan perdelerden enerji üretilebilmesini sağlıyor ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılmasını amaçlıyor.

“Ulukaya Girişimi” programına seçilen 24 girişimci:

 1. Ahmet Burak Bilir
 2. Aslı Pekdemir
 3. Aybüke Ballıca
 4. Çağla Gezgen
 5. Cihan Buğdaycı
 6. Ebu Bekir Asker
 7. Ece Turgut
 8. Elif Aleyna Duman
 9. Elif Kevser Seçkin
 10. Emirhan Uzun
 11. Ergin Eryetgin
 12. Esra Baytak
 13. Feridun Bişar
 14. Fırat Baban
 15. Gizem Solmaz
 16. Hilal Açıcı
 17. Hilal Yalçın
 18. Mustafa Bilgin
 19. Mustafa Pazarbaşı
 20. Nazlı Zeynep Öz
 21. Onur Tireng
 22. Özden Altın
 23. Öznur Yıldırım
 24. Taha Yasin Şapçıoğlu

2018 yılı programına yaklaşık 8000 başvuru geldi. Programa katılmaya hak kazanan startup ve girişimcileri tebrik ederiz.

Ancak unutmamalılar ki, bu bir başlangıç. Önlerinde uzun bir süreç var.

“Girişimcilik, bilinmeyen bir yolda ilerlemektir.”

Güncel İçerikler