Turkcell, Yandex iş birliği ile ilk yerli arama motoru Yaani’yi duyurdu

Türkiye’de üretilen verinin %4’ünün işlenebildiğini belirten Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu, “Yaani ile Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak” açıklamasında bulundu.

“Türk arama motoru mottosuyla çıkışını yapan Yaani, ilk 48 saatte 300 bine yakın indirilme rakamıyla hem Google Play Store hem de App Store uygulama listelerinde ilk sırada yer aldı.”

Turkcell, Türkiye’nin ilk yerli arama motoru Yaani‘yi geliştirdi. Bu arama motoru, hassas bilgilerin Türkiye’de kalmasını sağlayacak şekilde oluşturuldu. Yaani, ilk olarak mobil uygulama olarak kullanılabilecek. Türkçe bilen arama motorunu tanıtan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Türkiye’de pazarın yüzde 97’si Google, yüzde 3’ü ise Yandex tarafından kontrol ediliyor. ‘Turkcell Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak’ vizyonu doğrultusunda dijital servisler dışında arama motoru konusuna da yatırım yaptık” dedi.

Kendi arama motoruna sahip olmanın Türkiye’yi dünyada sayılı ülkeler arasına soktuğunu söyleyen Terzioğlu, “Veri merkezini yapıp işin içinden çıkamayız. Önemli olan bu veri merkezi üzerinde çalışan servisleri de geliştirmek. Yaani’nin verilerini de Gebze Veri Merkezimiz’de saklayacağız. Türkiye’nin kullanım alışkanlıklarına göre tasarlanan Yaani, Türkçeyi çok iyi anlıyor. Biz arama yaptıkça o öğreniyor. Bu sayede her seferinde karşımıza daha iyi arama sonuçları çıkartacak” dedi. Yaani’nin Türkiye’deki mobil ekosistemi de büyüteceğini ayrıca dile getirdi.

Tüm T serisi Turkcell cihazlarda Yaani uygulaması kurulu olarak gelecek

Bundan sonra geliştirecekleri tüm T serisi akıllı cihazlarda Yaani’nin yüklü olarak geleceğini anlatan Terzioğlu, “Bunun yanı sıra Türkiye’nin önde gelen yerli cihaz üreticilerinden General Mobile halihazırda Yaani yüklü olarak satılan ilk cihaz. Vestel ile de görüşmelerimiz sürüyor” dedi. Terzioğlu, arama motorunun Turkcell’in diğer servisyeriyle entegre şekilde çalışacağını söyledi.

Türkiye’de %25 pazar payı hedefliyor

Yaani adının nereden bulunduğunu da anlatan Terzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hem Türkçe hem akılda kalıcı olmasını istedik. Ortadoğu ve Rusya’da kullanılan bir kelime. Arapça’da benzer anlama geliyor, Rusça’da da söylemesi çok kolay. Türk insanının beğendiği uygulamalar yurtdışında da çok başarılı oluyor. Bizim Yaani ile öncelikli hedefimiz Türkiye’de yüzde 25’lik pazar payına ulaşmak.” Terzioğlu, Turkcell’in dijital reklam pazarına da adım atacağını söyledi.

Yaani’yi App Store veya Google Play‘den indirebilirsiniz.

Güncel İçerikler