Girişimimi tanıtmak için toplu e-posta atabilir miyim?

Bu haftaki konuk yazarlarımızdan Av. Elif Petek Özlü bize Girişimimi tanıtmak için toplu e-posta atabilir miyim? konusunu anlatacak.

Girişimlerin olabildiğince fazla kişiye tanıtabilmesi amacıyla genellikle Facebook, Twitter, veya LinkedIn gibi sosyal medya araçları kullanılsa da bunun yeterli olmadığını düşünen birçok girişimci, elinde bulundurduğu adreslere girişimini tanıtan toplu e-posta’lar atmak istiyor.

Peki bu istek hukuka ne kadar uygun?

Enerji Teknolojileri

6553 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca, ticari elektronik iletiler alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilirken, esnaf ve tacirlere önceden onay alınmaksızın gönderilebilir. Bir başka deyişle, tanıtım amaçlı gönderdiğiniz e-posta içeriğinin mal veya hizmet satışı amacı taşıyıp taşımadığını ve e-posta’nın yönlendirildiği kişinin alıcı mı yoksa esnaf/tacir mi olduğunu tespit etmek gerekiyor.

Altını çizmek gerekir ki, hedef e-posta adreslerinin ne şekilde toplandığı da hukuka uygunluğun belirlenmesi açısından oldukça mühim. Zira bu e-posta adreslerinin 3. kişilerden para karşılığı veya karşılıksız olarak alınması, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na da aykırılık teşkil edecektir.

Sayılan sebeplerle, bu tür bir toplu e-posta gönderimi yapmadan evvel ayrıntılı hukuki ve teknik danışmanlık alınması, yüksek idari para cezalarından ve hatta olası hapis cezalarından kaçınmak adına atılabilecek en doğru ve profesyonel adım olacaktır.

Son İçerikler

Apsiyon’un Rezervasyon Sistemi, site yöneticilerinin sitelerini salgına karşı korumalarına destek oluyor

Günümüzün vazgeçilmezi teknoloji; okuldan sağlığa, bankacılıktan market alışverişine kadar her alanda, evden çıkmadan birkaç tuşa basarak tüm işlemlerimizi yapmamıza olanak tanıyarak hayatımızı kolaylaştırıyor.Apsiyon’un, sitelerdeki...

Zindhu: Oyun sektöründe yayıncı, yapımcı ve yatırımcılara danışmanlık veren ve sektöre insan kaynağı sağlayan girişim

Yerli girişim Zindhu, oyun sektöründe yayıncı, yapımcı ve yatırımcılara danışmanlık veren ve sektöre insan kaynağı sağlayan bir girişimdir.Bir oyun yayıncısına oyun stüdyosu bulması, oyun...

Dijital ortamda kimlik tanıma ve doğrulama çözümleri sunan girişim yerli Techsign ile video röportaj

Sizlere ilk kez Eylül 2017'de Albakara Garaj'a seçilmesiyle paylaştığımız, dijital ortamda kimlik tanıma ve doğrulama çözümleri sunan Techsign'ın ekibinden Deniz Özgür ile girişim hakkında bir...

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here