İki liseli girişimci Alzheimer hastalarının kaybolmasını engellemek için Looky adlı cihaz geliştirdi

Minorpreneurs Fellowları’ndan sosyal sorunları çözmeye yönelik girişimler yapan Lookater ekibinin, Alzheimer hastalarının kaybolmamaları için geliştirdikleri GPS tabanlı ve sim kart ile çalışan takip cihazı Looky, geleceği şekillendirecek girişimler arasında! Üstelik Lookater ekibi liseli gençlerden oluşuyor!

Looky, Lookater koordinatörü Bora Çıbıkçı’nın dedesinin Alzheimer hastalığına çözüm arayışıyla, Alp Onur ile birlikte ortaya çıkmış bir proje. GPS teknolojisinin çalışmadığı yerde inDoor teknolojisi kullanarak ve hastaların yakınlarına olası bir acil durumda S.O.S çağrıları göndererek çalışan Looky, iletişimi maksimum düzeyde tutuyor.

Looky Takip Cihazı

Lookater ekibinin ilk başta kendi çabaları ile Arduino kullanarak prototipledikleri ürün şu an kendisine özgü bir yazılımla çalışıp, birçok yarışmada birincilikler elde etmiş ve ödüller kazanmış durumda.

Alp ve Bora, en baştan beri ürün için yılmadan çalışarak birçok hızlandırma programına katıldı ve hatta bu programlardan biriyle Prag’a giderek yatırımcı sunumu yapmaya hak kazandı. Ardından Türkiye’de Web Summit Zirvesi için gerçekleştirilen Startup Pitch yarışmasında birinci oldu. Tüm bunlar sonrasında birçok şirket ile görüşen ekip, ebebek kurucusu Halil Erdoğmuş’un desteği ile bir çok başarıya imza attı.

Şu an web sitesi yenileme çalışmalarını tamamlayan Lookater, projeleri Looky için geliştirdikleri ek çözümler ile çocukların ve evcil hayvanların da kaybolmasını engellemeyi hedefliyor.

Alp ve Bora, Alzheimer hastalarına indirimli olarak satılan Looky’den elde edilen gelirin %20’sini sosyal bir fona aktarmayı hedefliyor.

Tebrik ederiz gençler!

 

Güncel İçerikler