Steve Jobs’un son sözleri “kazandığım zenginliği ve varlığı birlikte götüremiyorum”

Efsanevi CEO Steve Jobs‘un son sözleri ders verir niteliğinde. Belki de bazen gereğinden fazla çalışarak, bu hayat içerisinde asıl yaşamamız gerekeni kaçırıyor olabilir miyiz?

“İş dünyasında başarının zirvesine kadar ulaştım. Diğer insanların gözünde, benim hayatım tam bir başarı örneği. Ancak, çalışmanın yanında mutluluğu çok az yaşadım. Sonuç olarak, zenginlik ve varlık hayatın alıştığım bir yönü oldu. Şu anda bir hasta yatağında tüm hayatımı gözden geçirirken, kıvanç duyduğum tüm zenginlik ve tanınmanın ölümün karşısında anlamsızlaştığını ve hiç bir değeri olmadığını anlıyorum. Karanlıkta bana hayat desteği veren cihazların yeşil ışıklarına bakarken onların çalışma uğultularını dinliyorum. Ölümün nefesinin giderek yaklaştığını hissediyorum.

Şunun farkında vardım ki; yeteri kadar kazanç ve mal varlığı elde ettikten sonra parayla ilgisi olmayan, sizi siz yapan konuların peşinden gitmemiz gerekiyor. Daha önemli olan şeylerin: dostluklar, sanat, gençlik yıllarında kurduğumuz hayaller.

Yaratıcı hepimize zenginliğin oluşturduğu illüzyonu değil, herkesin kalbindeki sevgiyi hissedebilmemiz için duygular verdi. Kazandığım zenginliği ve varlığı birlikte götüremiyorum. Birlikte götürebildiğim tek şey sevginin oluşturduğu hatıralarım. Sizinle birlikte olan, size güç veren ve size yola devam etmeniz için ışık veren gerçek zenginlik işte bu sevgi dolu hatıralar. Ailenizin, eşinizin ve dostlarınızın sevgilerine değer verin. Kendinize iyi bakın.

İnsanları sevin.”

Steve JOBS

Güncel İçerikler