Hamdi Ulukaya Startup Destek Programı’na seçilen girişimler açıklandı

Geçtiğimiz aylarda haberini yaptığımız Hamdi Ulukaya Startup Destek Programı‘na seçilen girişimler açıklandı. Türk girişimcilerine 5 yılda 5 milyon dolar fon ayıran Ulukaya’nın programına 6 Türk girişimi seçildi.

Chobani yoğurt kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya‘nın bu programla ilgili yaptığı açıklamada; “Bu girişimi benzerlerinden ayıran en önemli özellik programa başvurmak için İngilizce veya üniversite diploması gibi kriterlerin aranmıyor olması. Çünkü asıl amacımız büyük hayalleri olan gençleri destekleyerek geleceğin fark yaratan girişimcilerini yetiştirmek. Bu kriterler yerine adaylara en büyük girişim hayallerini veya daha önce sosyal sorumluluk projelerinde yer alıp almadıklarını sorduk. Benim hayalimse, Türkiye’nin dört bir yanından gelen girişimci gençlerimize Chobani ve Amerika’nın kapılarını açmak. Türkiye’den 24 girişimci adayı ve 6 adet startup’ı seçip iki özel program hazırladık. Programlar boyunca, her biri kendi alanlarında çok başarılı olmuş uzman ve girişimcilerin Türkiye ve ABD’de deneyimlerini paylaşmalarını ve sadece bu gençlere değil bu örnekleri gören insanlarımıza da ilham vermelerini hedefliyoruz. Programların sonrasında da katılımcılara destek vermeye devam edeceğiz.”

Hamdi Ulukaya Startup Destek Programı’na seçilen girişimler;

Otsimo: Otizmli çocuklara ücretsiz eğitim sağlamayı hedefleyen çeşitli “uygulamalı davranışsal analiz” oyunları sunan bir mobil platform.

E-Bursum: Bireysel destekçilerin ve şirketlerin öğrencilerle temas kurmalarını ve onlara burs vermelerini sağlayan bir platform. Misyonu, öğrencilerin burslara erişim olanağını artırmak.

Reflect: Modayı kullanarak toplumsal fayda sağlamayı hedefliyor. İhtiyaç sahibi kişilerin hikayelerini toplayarak sanatsal tasarımlar üretiyor ve bu tasarımları sürdürülebilir giyim ürünlerine dönüştürüyorlar.

AgriKey: Biyoteknolojiyi kullanarak verimliliği artırmak üzere özel bitki besinleri ve bitki koruma ürünler üretiyor.

Unibble: Yüzde 100 doğal, lezzetli ve yenilikçi atıştırmalıkları online bir abonelik sistemiyle tüketicilerine gönderen bir gıda-teknolojisi girişimi.

Hamamlook LLC: Türkiye’de üretilen ve geleneksel olarak elle dokunan peştemallerden yapılma tekstil ürünlerini ithal eden ABD merkezli bir plaj giyim markası. Türk tekstilini dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

Güncel İçerikler