ElliQ adlı yeni robot arkadaşımız, yakında yaşlıların hayatını değiştirebilir

İngiliz tıp dergisi Lancet’ta yayımlanan bir çalışmaya göre yaşam süresi dünyanın birçok yerinde artmaktadır. Muhtemelen insanlar daha emeklilik yıllarında yalnız kalmaya başlıyor. ElliQ ise İsrail’de bulunan ‘Intuition Robotics’ startupı tarafından geliştirilmiş bir robottur. Bu robot yaşlanmayı çok daha kolay bir hala getirebilecek insan-robot etkileşimleri yaratmak üzere tasarlanmıştır.

Yaşlılara arkadaş olan bu robot iki parçadan oluşmaktadır: 1. parça tablet bilgisayar iken, 2. parça masa lambasına benzeyen küçük bir robottur. Şirket, cihazın tasarımını yaşlı nüfusu korkutmamak için bilerek basit tasarlamıştır. Hatta co-founder Skuler “Bir filmden çıkmış gibi görünen bir cihaz istemiyoruz.” demiştir.

ElliQ

ElliQ neler yapabiliyor?

ElliQ müzik çalabilir, ilaçlarını almanı hatırlatabilir, aileni ve arkadaşlarını arayabilir, size uygun etkinlikler önerebilir, sağlık durumunuzu ve evinizi izleyebilir, herhangi bir acil durumda sevdiklerinize ve sağlık uzmanlarına ulaşabilir.

Üstelik robot, ‘insana benzeyen’ bazı sevimli özellikler de sergiliyor. ElliQ size bir fotoğraf gösterdiğinde, fotoğrafı sizinle birlikte görmek için başını eğebilir, böylece bir etkileşim yaratır. Kurucularından Dor Skuler’e göre ElliQ size bakabilir, ekranın arkasına saklanabilir, farklı tonlarda ses efektleri üretebilir veya farkı ışıklar kullanabilir; tüm bunları doğal bir deneyim sonucu gerçekleştirir.

İzleme ise ElliQ’in sağladığı başka bir özelliktir: ElliQ uyandığınızda sizi, bir yabancının evinizde dolanıp dolanmadığını, evin sıcaklığını ve daha fazlasını izleyebilir ve bu bilgiler daha önceden belirlenmiş olan bir kişiyle paylaşılır.

Skuler “ ElliQ, ailelerin yaşlı üyelerine oldukça yardımcıdır. Örneğin onların görüntülü sohbet etmelerine yardımcı olabilir. ElliQ , yaşlıların gelişmiş teknolojiye uyum sağlamasını sağlayarak diğer nesiller ile teknolojinin ilerlemesinden kaynaklanan uyumsuzluğun ortadan kalkmasına olanak sağlıyor. Gerçek insan davranışları gösteriyor.” diyor.

Ödüllü İsveç tasarımcı Yves Behar ve Amerikan teknoloji uzmanı Dr. Don Norman ile çalışan şirket, ElliQ’in kendi kararlarını vermesini ve deneyim kazanmasını sağlamak için yapay zeka ve makine öğrenmede en son teknolojiyi kullanarak bu usta bir robotu yarattılar. Kimse filmlerdeki gibi robotların insanlara aşık olmasını beklemiyor fakat ElliQ, IDC Herzliya tarafından yürütülen bir çalışmada  etkileşim hissi yaratabildiğini ve duygusal ihtiyaçları karşılayabildiğini göstermiştir.

Yüksek sosyal etki sağlar

Intution Robotics 2015 yılında Itai Mendelsohn, Dor Skuler ve Roy Amir tarafından kurulmuştur. Intution Robotics, insanları duygusal olarak cihazlara bağlayan teknolojileri geliştirip, cihazların otonom kararlar almalarını ve hizmet verdikleri kişilere uyum sağlamalarını sağlıyor.

Skuler “Hepimiz sosyal etkileri yüksek olan bir proje yapmak istedik ve hepimizin yaşlanan ebeveynleri vardı. Bunlar bir araya gelince de ortaya ElliQ çıktı. Yaşlı yetişkin nüfusunun yalnızlığı ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi startup ekosisteminde çok fazla ele alınmıyor. Bizi ElliQ fikrine yönlendirip onu geliştirmemizi sağlayan şey de buydu.” dedi.

Kullanıclara proaktif olarak öneride bulunur

Örneğin ElliQ, Apple’ın Siri’si gibi reaktif bir asistan olmak yerine, proaktif olmayı ve kullanıcılarına hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olmak için önerilerde bulunmayı amaçlıyor. Sabahları biraz müzik dinlemenizi, belki yürüyüş yapmanızı önerdiğinden daha gerçek bir ilişki kurmanızı sağlıyor ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmenize yardımcı oluyor.

Henüz resmi bir lansman tarihi bulunmayan şirket, kısa süre önce Kudüs’teki OurCrowd Zirvesi’nde canlı bir gösteri gerçekleştirdi. Skuler “İnsanların ürünle etkileşim kurarken verdikleri tepkileri duymak çok alçak gönüllü bir deneyim oldu.” diyor.

Skuler’in maliyeti açıklamayı reddetmesiyle birlikte, robotun piyasadaki benzer ürün fiyatlarıyla eşleşmesi bekleniyor -popüler robot arkadaşlardan Amozon Echo ve Alexa’nın yaklaşık fiyatı 180$ dır-.

Skuler “Dünyanın dört bir yanından binlerce kişinin bekleme listesindeyiz. Bunu denemek isteyen yaşlı yetişkinler ve büyükbabalarına ve büyükannelerine bunu almak isteyen torunlar var. Yolun çok başında olsak da, toplumun büyük bir kısmının dikkatini çekmeyi başardık.” diyor.

Güncel İçerikler