Waymo, Uber’i gizli bir Lidar cihazını saklamakla suçluyor

Önümüzdeki ay ön duruşması için hazırlık aşamasında olan Waymo, Uber‘e karşı açtığı davada, rakibi Uber’in kendi kendine sürüş araçlarını geliştirmesinde kullandığı teknoloji hakkında bilgi vermediğini iddia ederek yeni iddialarda bulundu. Waymo, eski bir Google çalışanı olan Anthony Levandowski’nin gizli materyali çaldığını ve Uber’in kendi kendine sürüş programını başlatmak için kullandığını iddia ettiği bir davanın ortasında.

Uber, bu ayın başlarında, Kod adı Fuji olan LiDAR sisteminin hazır olmadığını ve bu nedenle Velodyne tarafından sağlanan ticari sistemlere dayanan kendi kendini sürüş otomobillerinde kullanılmadığını iddia etti. Waymo, şimdi Uber’ın Waymo’nun tasarımlarını daha yakından kopyalayan ikinci bir sistem üzerinde çalıştığını söylüyor (Waymo’nun LiDAR’ı tek mercekli bir sisteme dayanırken, Fuji nin ki çok mercekli).
Ayrıca Uber’ın ikinci, adı belirtilmeyen tasarımı mahkemeden gizlemek için bir “örtbas etme” politikası izlediklerine inanan Waymo avkatları “Ortada saklı bir cihaz var.” Dedi.

Uber’in sözcüsü ise bu konu hakkında ikinci sistemin asla tamamen gerçekleştirilen bir prototip haline getirilmediğini ve yalnızca birkaç birleştirilmemiş parça olduğunu söyledi. Aynı zamanda bu parçaların Wayno ya gösterildiğini de belirtti.

Waymo, bir Uber çalışanın 13 Nisan’da görevden alınması sırasında ikinci cihazı öğrendi. Daha önce Google ve Levandowski’nin kendi kendine çalışan şirketi 510 Systems için çalışan Uber elektrik mühendislerinden Asheem Linaval, avukatlara Otto – Fuji sistemleri ve başka bir sistem olmak üzere iki LİDAR sistemi üzerine çalıştıklarını söyledi.

Linaval, mahkeme dosyalarında adı değiştirilen diğer sistemin “Oda istediğimiz bir LİDAR dı – prototip LiDAR” dedi. Bu ve Fuji “sadece iki dahili LiDAR tasarımımızdı” diye ekledi.

Güncel İçerikler