Google görsellere gelen yeni güncelleme, Google-Amazon rekabetini artıracak

Google, artık sadece arama motoru değil aynı zamanda alışveriş de yapabileceğiniz bir platform olmak istiyor. Şirket yeni yaptığı açıklamada kullanıcıların tarattığı her giyim ürününe uygun olacak alternatifleri gösterecek bir güncelleme getirdiklerini söyledi.

Ürün müdürü Julia Enthoven‘ın yazısına göre ”Stil Fikirleri” adı verilen araç ilham veren yaşam tarzı görsellerini ve onlara uygun kıyafetlerin nasıl kullanılabileceğini de gösteriyor. Örneğin: ‘Zara el çantası’ diye bir arama yaptığnızda, o el çantasıyla kombinler yapmış gerçek hayattan kadın fotoğrafları da göreceksiniz.

Julia Enthoven, ”Bu stil önerileri sayesinde beğendiğiniz çantanın kot pantolonlarla ve yüksek topuklu kırmızı ayakkabılarla nasıl göründüğü gibi farklı fikirlere ulaşabileceksiniz” dedi.
Amazon ise dijital reklam pazarındaki arama devinin bu hareketine meydan okumak için sessizce yeni pazarlama fikirleri üretmeye başladı bile. Google’ın bu uygulamdaki eksiği ise hala satın alma aşamasına geçememesi oldu.

Bir eticaret girişimi olan BloomReach tarafından yapılan bir ankete göre alışveriş yapanların büyük bir kısmı, Google yerine doğrudan Amazon’u arama aracı olarak kullanmayı tercih ediyor. Tam bu noktada gelen yeni güncellemenin, Google-Amazon rekabetini ateşlendireceğini söyleyebiliriz.

Güncel İçerikler