Buldumbuldum, yeni yatırım turuyla beraber yurtdışına açılıyor

Türkiye’de eticaret alanında en çok yatırım alan girişimlerinden BuldumBuldum.com yeni bir yatırım turuna imza attı. Yeni yatırımla beraber girişim, yurtdışı pazara açılmak için çalışmalara başlayacak. Bu turda ne kadar yatırım alındığı henüz açıklanmadı. Ancak 4 yatırım turunda 6 milyon dolardan fazla yatırım aldığı ifade ediliyor.

Buldumbuldum’un bu yatırım turuna mevcut yatırımcılarının tamamı olan Hasan Aslanoba, Nevzat Aydın, Melih Ödemiş, Bedii Can Yücaoğlu ve Birol Yücel katıldığını, bunların da yurtdışı açılımına destek vereceklerini dile getiriyor.

Buldumbuldum.com’un Hisse Oranları

  • Güçlü Gökozan – 56,03%
  • Hasan Aslanoba – 35,11%
  • Nevzat Aydın – 3,16%
  • Melih Ödemiş – 3,16%
  • Bedii Can Yücaoğlu – 1,27%
  • Birol Yücel – 1,27%

İlk hedef Orta Doğu, Avrupa ve Amerika

Buldumbuldum.com kurucusu ve CEO’su Güçlü Gökozan “bu yatırım kişiye özel ürün üreten makine sayısını arttırmak, üretim tesisini büyütmek için kullanılacak”

İlk etapta Orta Doğu, Avrupa ve Amerika’da satışa başlayacak olan BuldumBuldum.com, 1 sene içinde 100 ülkeye ve 3 milyardan fazla nüfusa sahip coğrafyalara açılmayı deneyecek. Şuanda 120 kişilik ekiple çalışan girişim, 1 sene içinde çalışan sayısını 200 kişiye, 3000 metrekarelik operasyon ve üretim merkezini de 6 bin metrekareye çıkarmaya çalışacak.

BuldumBuldum farklı dillerin konuşulduğu pazarlara açılacak olsa da hiçbirinde yeni bir isim ve alan adı kullanmayacak. Mevcut BuldumBuldum.com adresini kullanacak ve yeni dil seçenekleri ekleyerek markasını farklı ülkelerde büyütmeye çalışacak. İngilizce dil seçeneğini Mayıs ayında yayına alarak Orta Doğu, Avrupa ve Amerika’da satışa başlamayı planlıor. Bir sene içinde ise Arapça, Almanca, Fransızca ve İspanyolca dil seçenekleri siteye eklenecek. Her ülkeye özel kampanyalar ve ürün seçenekleriyle de yerel büyüme stratejileri uygulanacak.

Yabancı eticaret devleriyle de ürün satışı yapacak

Güçlü Gökozan, BuldumBuldum.com dışında Amazon Custom, Souq gibi markalarla da anlaşmalar yaparak satış gerçekleştireceklerini söylüyor ve yurtdışı operasyonu için UPS, DHL, Aramex, FedEx, PTS, GeoPost gibi 6 farklı kargo firmasıyla çalışacaklarını ekliyor. Tüm üretim ve kargolamanın ise Türkiye’deki operasyon ve üretim merkezinden yönetileceğini söylüyor.

2016 yılında Deloitte Fast50 şirketleri arasına giren BuldumBuldum’un Türkiye’de bilinirliği malum ancak yurtdışında ne kadar başarılı olacağı elbette soru işaretlerini akıllara getiriyor.

Özellikle dolar kurunun hızlı artışından dolayı dolar/TL paritesini çok büyük bir avantaja çevirmeyi planlayan BuldumBuldum.com’un ürün satış fiyatları yurtdışındaki rakiplerine göre dolar bazında dörtte bir fiyatına denk geliyor. Türkiye’deki yaklaşık 350 Euro’ya gelen asgari ücret Avrupa’da 1500-2000 Euro arasında, Amerika’da ise eyalete göre değişmekle birlikte yaklaşık 2000 dolar civarında olduğu için Avrupalı ve Amerikalı rakiplerinde göre 6-7 katlık işçilik ve üretim maliyeti avantajıyla tüm pazarlardaki rekabeti alt üst etmeyi hedefliyor. Türkiye’nin merkezi konumu sebebiyle OrtaDoğu ve Avrupa’ya 2 ila 3 günde; Amerika’ya 3 ila 4 günde kapıya teslim yapacak olan BuldumBuldum.com hızlı teslimat ile yurtdışı rakiplerine de fark atmayı planlıyor.

Kişiye özel ürün ve hediye markası BuldumBuldum.com, Aslanoba Capital’den 2013 yılında 5 milyon TL, 2014 yılında ise 5,5 milyon TL yatırım almıştı. 2015 yılında da Nevzat Aydın, Melih Ödemiş, Birol Yücel ve Bedii Can Yücaoğlu’ndan 60 milyon TL değerlemeli bir yatırım almıştı.

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son İçerikler

Dijital lojistik girişimi “yolda”, Collective Spark liderliğinde 830 bin dolar yatırım aldı

İşletmelere parsiyel taşıma hizmeti sunan ve lojistik operasyon süreçlerini dijitalleştirerek, taşıma sürecinde otomasyon ile kaliteli bir deneyim yaşatan yolda, kuruluş sürecini takiben ilk yatırım turunu...

Yemeksepeti, görme engelli kullanıcıların kolay sipariş verebilmesi için Erişilebilirlik entegrasyonunu duyurdu

Yemeksepeti, görme engelli kullanıcıların online yemek ve market siparişi ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilmelerine imkân sağlamak adına tüm uygulamalarında “Erişilebilirlik” entegrasyonunu gerçekleştirdi. Bu entegrasyon ile Yemeksepeti,...

Yerli chatbot girişimi MindBehind, işletmelerin WhatsApp üzerinden satış yapabilmesini sağlayacak

Sürükle bırak yöntemi ile sohbet robotu tasarlama imkanı sunan ve QNBEYOND'un ikinci dönemine seçilen yerli girişim MindBehind, ödeme teknolojileri şirketi Mastercard ve QNB Finansbank, chatbot üzerinden...

New York merkezli depolama girişimi MakeSpace, 55 milyon dolar yatırım aldı

Eşyalarınızı sipariş etmeyi, depolamayı ve almayı kolaylaştıran talebe bağlı depolama girişimi olan MakeSpace; Iron Mountain liderlik ettiği turda 8VC, Upfront Ventures, Maywic Select Investments,...

GeForce Now kütüphanesine bu hafta 17 oyun eklendi

NVIDIA'nın GeForce NOW üyelerine verdiği sisteme her hafta daha fazla oyun ekleme sözünü tutmaya devam ediyor. Şirket, her perşembe düzenli olarak paylaştığı “GeForce NOW’da...

İş Bankası, zor durumda kalan işletmeleri desteklemek için Geleceğe Öde platformunu hayata geçirdi

Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle, Covid-19 pandemisi nedeniyle ticari faaliyetleri kesintiye uğrayan işletmelere yönelik, Bankanın teknoloji iştiraki Softtech tarafından Geleceğe Öde platformu hayata geçirildi.İşletmelerle bireyleri...