Sabah Erken Kalkmanın Faydaları, Erken Uyanan Bazı CEO ve Başarılı İnsanlar

Bu içeriği hazırlarken gerçekçi olmak için ağımızda olan CEO ve başarılı insanların direkt kendilerine de sorduk. Şimdi size sadece büyük markalardaki gibi isimler sayarak bu yazıdaki gerçekliğin akıllarınızda imkansız hayallere dönüşmesini istemiyoruz. Sadece sabah erken uyanarak başarılı olamazsınız ancak başarının en önemli kapısını açmış olursunuz. Erken uyanarak; güne daha zinde başlarsınız, sabahın enerjisi ve üretkenliği daha fazla olur, gününüzü daha iyi planlarsınız, daha fazla zamanınız olur.

Howard SchultzGece kuşu olarak tabir edilen geç uyuyup sabahları bir türlü kalkmak istemeyen insanlar akşamları erken saatte uyuyup sabahları güneşin doğuşuyla birlikte uyanan insanlara oranla daha düzensiz bir hayat yaşıyorlar. Bunun nedeni uyku açığından dolayı ortaya çıkan yorgunluk hissinin gün içerisinde yapılacak olan aktiviteleri kısıtlamasıdır. Yapılan araştırmalar sabahları erken saatte uyanan insanların kendilerini daha enerjik ve mutlu hissettiğini gösteriyor.

“Sabahı kazanan günü kazanır.” Anonim

İşte erken uyanan bazı CEO ve tanıdığımız başarılı insanlar, ABD Başkanı’ndan Öğretim Görevlisi’ne kadar bizzat bizimle beraber olan başarılı insanlara da sorduk.

Eczacıbaşı Holding’den Faruk Eczacıbaşı 05:30 (bu soruyu kendisine sorduğumuzda sorunun cevabını tam sabah uyandığı saatte verdi, sanırım yeterince net)

41!29? CEO’su Alemşah Öztürk – 07:00

Markafoni CEO’su Sina Afra – 06:40

Markafoni Eski Kurucu Ortağı Tolga Tatari – 06:00

Avon CEO’su Andrea Jung – 05:00

ABD Başkanı Barack Obama – 07:00

Disney CEO’su Bob Iger – 04:30

Bilgi Üniversitesi’nin Başarılı Öğretim Üyesi Ercüment Büyükşener – 07:00

Kadir Has Üniversitesi’nin Başarılı Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat – 07:00

Starbucks CEO’su Howard Schultz – 06:00 – bu soruyu kendisine sormak isterdik, cevabı İnternet’ten bulduk.

İş dünyasının dahi isimlerinden biri olarak kabul edilen Virgin’in kurucusu Richard Branson, her sabah saat 5:30’da kalkıyor. Günün bu saatinde kalkmanın kendisi için yaptığı en büyük iyilik olduğunu düşünüyor. “Günün doğuşuna tanıklık etmek hayatın en değerli anlarına tanıklık etmek gibi…” diyor. Bu saatlerde her şey hakkında daha net düşünebiliyorum. Bugüne kadar bulduğum en yaratıcı fikirler günlük koşuşturmacanın başladığı ilerleyen saatlerde değil, sabahın erken saatlerinde aklıma geldi” diyor.

Paypal Başkanı Jeff Jordan – 05:00

Unilever CEO’su Paul Polman – 06:00

Keskinoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu 05:30

Arzum Genel Müdürü Murat Kolbaşı – 05:30

…GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Canan Özsoy, “Saatimi sabah 06:06, 06:16 ve 06:26’ye kuruyorum” diyor…

Pepsico Eski CEO’su Steve Reinemund 05:30

Apple CEO’su Tim Cook – 04:30

Tim cookVe yazmak isteyipte sadece yazı çok uzamasın diye yazamadığım çok CEO var. Bunların büyük bir kısmı Türkiye’den. Sabahları erken uyanmanın faydasını sabahları erken uyananlar hisseder. Denemeden göremezsiniz, hissedemezsiniz.

En başarılı olan İnsanlar genellikle 5-6 saat uykuyla yetinebiliyor. Bu insanlar çoğu zaman gece geç saatlere kadar çalışıp, sabah da erken kalkabiliyor. Öğle saatlerinde 15 dakikalık kısa bir şekerleme uykusu ile gece zaten kısa olan uyku sürelerini 1 saat daha azaltabiliyorlar. Dolayısıyla günün neredeyse 18 saatlik bölümünü istediklerinde işe veya kendi ihtiyaçlarına ayırabiliyorlar. Yukarıdaki insanlar CEO veya başarılı oldukları için erken uyanmaya başlamadılar, erken uyanmaları onların başarılı olmalarını sağladı. Tercih sizin.

Güncel İçerikler