İş Planı nedir?

İş planı; yaptığınız işi tanıtan ve işiniz hakkında detaylı bilgi veren dokümandır.

İş planı;

  • Şirketinizin gelecek planlarını ortaya koyar,
  • Gelecek planlarınızın nasıl gerçekleştirilebileceğini detaylı analizlerle gösterir,
  • Yatırımcıların; fikrinizi, projenizi, kuracağınız şirketinizi vb. tanıma ve anlamadaki en önemli belgesidir.

İş planı şirketinizi tanımlamalı ve kısa, öz ve doğru bir projeksiyon yapmalıdır. Ancak, iş planı aynı zamanda pazarlama öğesi de olan bir belgedir ve bu nedenle söz konusu tanımlama aynı zamanda dikkat çekici de olmalıdır.

İş planı bir yandan sizin projenizin sabit bir hedef olmayacağını kabul etmeli, öte yandan mevcut konumu, mevcut gereksinimleri ve projenin gelecekte sunacağı fırsatları göstermelidir. Plan, şirketinizin güçlü yanlarını vurgulamalı; ancak aynı zamanda sorunlar ve bunların nasıl aşılacağı ya da en aza indirileceği konusunda gerçekçi olmalıdır.

> İlgili İçerik: Başarılı Bir İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Melek Yatırımcı ve Büyük Yatırımcılardan destek alabilmek, bankalardan ticari veya girişimci kredisi almak, KOSGEB desteklerinden faydalanmak için bu planı hazırlamanız gerekmektedir. Bu İş Planı, işinizi geliştirmek istediğiniz sürece sizin en üst çekmecenizde olması gereken belgedir. İş planı hazırlamazsanız karşı taraf sizi tanıyamaz anlayamaz.

Bir Girişimci’yi Yatırımcılar, elindeki plandan tanır. Başarılı ve iyi tahminlerde hazırlanmış bir planın, yatırım alması kaçınılmazdır. Büyümek için bu planı hazırlamak zorundayız. Zaten olmazsa, olmaz.

Güncel İçerikler