Diyabet hastalarının kan şekeri ölçümünü kolaylaştıran Elektrosens, 300 bin TL yatırım aldı

Kan şekeri ölçümünü kolaylaştırmak isteyen bir teknoloji girişimi olan Elektrosens, adı açıklanmayan bir sağlık şirketi tarafından 300 bin TL tohum yatırım aldı.

Türkiye’de bilimsel alanda yeni girişimcilerin son zamanlarda daha fazla sahne aldığını görüyoruz. İnsan terinden non-invasive (parmak delmeden, acıtmadan) kan şekeri ölçümü yapan Elektrosens de bu kategoriye katılan yeni girişimlerden biri. Diyabet hastalarının sürekli kan şekeri ölçümünü yapmasını sağlayarak kronik hastaların hayatını kolaylaştırmak istiyor.

Elektrosens, İTÜ Çekirdek girişimcilerinden Saddam Heydarov ve Çağrı Faydacı tarafından kuruldu. Kan şekeri ölçümünü kolaylaştırmak isteyen bir teknoloji girişimi. Üstü özel polimer kaplamalı tek bir ölçüm şeridiyle günde en az 24 ölçüm yapabilmeyi ve bu sayede kronik hastaların daha iyi kan şekeri takibi yapabilmesini hedefliyor.

Elektrosens, söz konusu ölçüm şeridi/sensörü ile birlikte elbette bir veri okuyucu cihaz da geliştiriyor. Girişimin elektronik devre tasarımcısı olan Saddam Heydarov, “Cihaz mobil uygulamayla bağlantılı olacak ve hastalar diyabet takibini de yapabilecekler. Sensörün üzeri özel kompozit ile kaplı olacak, bu şekilde sadece glikoza tepki verecek. Geliştireceğimiz sensör için patent başvurusu yapmaya hazırlanıyoruz.” diyor. Heydarov, moleküler biyolog, genetik uzmanı ve kimyagerlerle çalıştıklarını ve İTÜ’nün deneyimli akademisyenlerinden destek aldıklarını da ekliyor.

Elektrosens’in mentrorlerinden Bülent Yılmaz da bir yıldır çalışmalarını yürüten ekibin, 120 diyabet hastaya anket yapıp 6 kişiyle de derinlemesine görüşmeler yaptığını paylaşıyor. Elektrosens’in ilk başta sensör satışıyla, ardından teknolojiyi lisanslama yoluyla gelir elde etmeyi hedeflediğini de ekliyor.

Diğer yandan Elektrosens’in kurucuları isim vermiyor ancak sağlık sektöründeki bir şirketten 300 bin TL tohum yatırımı aldıklarını paylaşıyor. Bu destekle cihazın ilk prototipini Mayıs ayı içinde tamamlamayı planlayan girişimciler yakında insanlar üzerinde testlere başlayacaklarını ekliyor. Cihazın pazara sunulması için de gerekli medikal onayların alınması bekleniyor.

Elektrosens’le ilgilin gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Güncel İçerikler