Anonim olarak sohbet edebilmeyi sağlayan BlindID, BIC Angels’tan yatırım aldı

2016 yılında gerçekleştirdiği 10 yatırımın ardından 2017’ye de hızlı başlayan BIC Angels yeni bir sohbet deneyimi sunan yerli uygulama BlindID’ye 1 milyon 250 bin TL değerleme üzerinden yatırım yaptı. Sıradan çoğunluğun sosyal medyası olarak kendini konumlandıran BlindID şimdiden 35 bin kullanıcıya ulaşmış durumda.

Adil Zehir ve Çağatay Kurdoğlu tarafından Şubat 2016’dan bu yana çalışmaları sürdürülen BlindID, her seferinde rastgele başka bir kullanıcı ile 45 saniyelik sesli görüşme imkânı sağlayan bir sosyal medya, sohbet uygulaması. 26 Aralık 2016’da ilk versiyonunu Google Play’de yayınlayan BlindID uygulaması, 05 Ocak 2017’de de Apple Store’da yayınlandı.

Yeni bir sohbet deneyimi sunan yerli uygulama

Kullanıcıların BlindID’ye giriş yaptıktan sonra bir sohbet başlatmak için yapmaları gereken tek şey ekranın ortasındaki “arama” butonuna 1 kez dokunmak. Kısa bir süre sonra başka bir kullanıcı ile sohbet başlıyor ve ekrandaki sayaç 45 saniyeden geriye doğru saymaya başlıyor. 45 saniyelik her görüşmeden sonra uygulama kullanıcılardan görüşmeyi değerlendirmesini istiyor. Kullanıcılar “Like” (beğendim) ya da “Dislike” (beğenmedim) seçeneklerinden birisini seçiyor. Eğer iki taraf da birbirini beğenirse sistem onları eşleşenler havuzuna dâhil ediyor ve ileride tekrar eşleştiriyor.

BlindID kurucusu Adil Zehir, uygulamayı sıradan çoğunluğun sosyal medyası olarak tanımlıyor ve şöyle söylüyor: “Eğer çok güzel, çok yakışıklı, çok zengin, çok ünlü değilseniz, yani normal, sıradan bir insansanız aileniz ve arkadaşlarınız dışında kimse fotoğraflarınızı, postlarınızı beğenmiyor, tweetlerinizi retweet yapmıyor, sizi takip etmiyor. BlindID’de isim, profil fotoğrafı, cinsiyet, ırk, sosyal statü gibi bilgiler bulunmuyor. Tüm kullanıcılar anonim ve eşit, fenomenler yok.”

Hayallerinin peşinden koşan profesyoneller

BlindID’nin kurucularından Adil Zehir 5 ay önce hayalinin peşinden koşmak için 6 yılı aşkın bir süredir uluslararası bir şirkette yürüttüğü yöneticilik pozisyonundan istifa etti. Diğer ortak Çağatay Kurdoğlu ise Hollanda’da bir bankada yönetici. İki ortak ortaokuldan bu yana arkadaşlar. BlindID, aldığı destek ile bir yandan uygulamayı geliştirmeyi ve yeni özellikler eklemeyi, bir yandan da uygulamayı daha geniş kitlelere yaymak ve kullanıcı sayısını artırmak için tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapmayı planlıyor.

Hedefte önce Avrupa, sonra Ortadoğu ülkeleri var

BlindID’nin tamamen ücretsiz bir uygulama olduğunu paylaşan Adil Zehir, gelecek versiyonlarda kullanıcıların uygulama içi satın alma yöntemiyle daha uzun konuşma süresi, konuşma bitmeden süreyi uzatma opsiyonu, daha önce eşleştirilmiş üyeleri tekrar arayabilme gibi özellikleri kullanabileceklerini belirtti. Ayrıca reklam verenler için de uygulama ara yüz tasarımının en büyük parçası olan arama butonunun reklam veren logosuna bürünmesi, bir kullanıcıya bağlanana kadar geçen sürede kısa sesli reklamlar dinletilebilmesi planlanıyor.

Uygulamanın, ses üzerinden çalıştığı için istenilen her ülkeye uygulanmasının çok kolay olduğunu vurgulayan Adil Zehir, gelecek hedefleri hakkında şunları söyledi; “BIC Angels’ın desteği ile uygulamayı yurt içinde belirli bir büyüklüğe ulaştırdıktan sonra belirlediğimiz pilot ülkelere açılmak. Ortaklardan birinin Hollanda’da yaşaması nedeniyle Hollanda ilk pilot ülkelerden birisi olacak. BIC Angels da Almanya için destek verecek. Anonimliğin büyük ihtiyaç olduğu Suudi Arabistan, BAE ve İran gibi bazı körfez ülkeleri de listede var.”

BIC Angels kurucusu Joachim Behrendt, BlindID yatırımı ile ilgili olarak şunları söyledi; “Geçtiğimiz Haziran ayından bu yana BIC101 kapsamında erken aşama startupları desteklemeye devam ediyoruz. BlindID ile çok yakın zamanda tanıştık ancak pazar dinamiklerine baktığımız zaman sektörün böyle bir proje ve yatırım için hazır olduğunu düşünüyorum. Ayrıca BlindID’nin güven veren profesyonel ekibi, bu projenin potansiyelini kısa zamanda gerçekleştireceğini gösteriyor. Şimdiden 35 bin kullanıcıya ulaşmaları da bunun bir işareti.”

BlindID girişimine yatırım yapan BIC Angels melek yatırımcıları arasında Çağlar Karataş, Meltem Özçelebi, Çiçek Uçakan Yetiş ve Serdar Öner yer alıyor.

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son İçerikler

Dijital lojistik girişimi “yolda”, Collective Spark liderliğinde 830 bin dolar yatırım aldı

İşletmelere parsiyel taşıma hizmeti sunan ve lojistik operasyon süreçlerini dijitalleştirerek, taşıma sürecinde otomasyon ile kaliteli bir deneyim yaşatan yolda, kuruluş sürecini takiben ilk yatırım turunu...

Yemeksepeti, görme engelli kullanıcıların kolay sipariş verebilmesi için Erişilebilirlik entegrasyonunu duyurdu

Yemeksepeti, görme engelli kullanıcıların online yemek ve market siparişi ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilmelerine imkân sağlamak adına tüm uygulamalarında “Erişilebilirlik” entegrasyonunu gerçekleştirdi. Bu entegrasyon ile Yemeksepeti,...

Yerli chatbot girişimi MindBehind, işletmelerin WhatsApp üzerinden satış yapabilmesini sağlayacak

Sürükle bırak yöntemi ile sohbet robotu tasarlama imkanı sunan ve QNBEYOND'un ikinci dönemine seçilen yerli girişim MindBehind, ödeme teknolojileri şirketi Mastercard ve QNB Finansbank, chatbot üzerinden...

New York merkezli depolama girişimi MakeSpace, 55 milyon dolar yatırım aldı

Eşyalarınızı sipariş etmeyi, depolamayı ve almayı kolaylaştıran talebe bağlı depolama girişimi olan MakeSpace; Iron Mountain liderlik ettiği turda 8VC, Upfront Ventures, Maywic Select Investments,...

GeForce Now kütüphanesine bu hafta 17 oyun eklendi

NVIDIA'nın GeForce NOW üyelerine verdiği sisteme her hafta daha fazla oyun ekleme sözünü tutmaya devam ediyor. Şirket, her perşembe düzenli olarak paylaştığı “GeForce NOW’da...

İş Bankası, zor durumda kalan işletmeleri desteklemek için Geleceğe Öde platformunu hayata geçirdi

Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle, Covid-19 pandemisi nedeniyle ticari faaliyetleri kesintiye uğrayan işletmelere yönelik, Bankanın teknoloji iştiraki Softtech tarafından Geleceğe Öde platformu hayata geçirildi.İşletmelerle bireyleri...