Subliminal (Bilinçaltı) Pazarlama ile Marka Bilinirliliğinizi Bilinçaltına Gönderin

Özellikle daha öncesinde hiç incelemediğiniz bir ürünü veya markayı bir yerden hatırlıyorsanız Subliminal (Bilinçaltı) Pazarlama size karşı başarılı olup bilinçaltınıza yerleşmiş durumdadır. Ya da bir markete girdiğinizde reyonda daha önce görmediğiniz bir ürünü sanki yıllardır tanınan bir markaymış gibi bir hisse kapılıyorsanız, bu çalışma da daha öncesinde size gizli bir yerlerde markasını sunma konusunda başarılı olmuş demektir.

Subliminal Pazarlama diğer bir adıyla Bilinçaltı pazarlamadır. Bazı markalar yaptıkları PR çalışmalarından her zaman ilk aşama için gelir elde etmeyi beklemez. Televizyon reklamları, standlar, özel broşür tanıtımları vs. bunlar direkt pazarlamadır ve bize bir sunum yapıldığının da farkındayızdır. Subliminal Pazarlama’nın başarısı uzun vadede ortaya çıkar. Ayları, yılları alabilir. Onlar sizin bugününüzü değil, geleceğinize satın alır. Satın almaktan maksat, kendi markasını ya da ürünlerini gelecekte almanızı ister. Çünkü bu durumda sizin o markaya karşı olan sadıklığınız kalıcı olur.

Grocery Stores Using Subliminal Marketing Video

Mc Donalds’ın çocuklara hitap etmesi buna örnek olarak gösterebilir. Peki büyüdüğümüzde? O zaman büyükler için McWhopper menüsü var. Siz artık o markanın kontrolündesiniz.

Viral Pazarlama = Subliminal Pazarlama

Viral Pazarlama’nın da Subliminal Pazarlama ile bağlantılı olduğunu düşünüyoruz.

Dünya bu kadar uç noktaya doğru gidiyor. İstemediğimiz şeylerin 25. kare yöntemi ile de televizyonlarda bilinçaltımıza gönderildiği bir çağdayız. Web 3.0 ile her ne kadar bizden alınan bilgi ile doğru pazarlama yapılması hedefleniyorsa, bunun tam tersi olarak da bize istedikleri materyali aklımıza yerleştirecekler. Renkleri kullanarak pazarlama yapıldığını biliyor musunuz?

Uzaktan baktığınızda Garanti Bankası’nın bir şubesinin adını görmenize gerek var mı? Ya da Akbank‘ın? Renklerini size yeterince harcadıkları reklam bütçeleri ile sunmuşlar. Kulağımıza birileri gizliden birşeyler söylüyor ve bize farkettirmeden gizli gizli fotoğraflar gösteriyorlar. Görmek ile gerçekten görmek arasındaki farkı burada anlayın. Bu pazarlama yöntemi en çok dizi ve filmlerde kullanılıyor.

Subliminal Pazarlamayı kendi markanız için kullanmaya çalışın. Ürünlerinizi satmak istediğiniz hedef kitlenin zamanlarını harcadığı yerlerde çalışma yapın ve onlara markanızın adını, rengini, kokusunu, logosunu, tadını… neyini olursa olsun bilinçaltlarına yerleştirin.

İnsanların karar anlarında seçilmek istiyorsanız, onların algılarına gizlice markanızı sunun.

Güncel İçerikler