Kâr amacı gütmeyen mobil uygulama ‘Ben Dostum‘ sahipsiz hayvanlar için sürdürülebilir bir fon oluşturma hedefiyle hayata geçti. Ben Dostum, 10 milyon civarında olan hayvansever kitlenin bu uygulamayı kullanmasını sağlayarak, reklam ve üyelik gelirleriyle sürdürülebilir fon oluşturmayı hedefliyor. IOS ve Android’de yer alan uygulama sayesinde sokak hayvanlarıyla ilgili acil vakalara müdahale şansı artıyor, mama kumbaraları işlevsel ve şeffaf bir hale geliyor, hayvan yuvalandırma ve bakıcı hizmetleri kolaylaşıyor.

Projenin hedefi, sahipsiz hayvanları besleyen, hayvanlara tedavileri ve yuva bulmaları için emek harcayan kişi ve organizasyonlara destek olmak. Bu amaçla oluşturulan mobil uygulamayla reklam, üyelik ve sponsorluk gelirleri kazanılacak ve bu kazanımın tamamını yine sokak hayvanları için tedavi, mama ve barınma ihtiyaçlarını giderecek şekilde harcanacak.

Hedef kitlesi bireysel kullanıcılar olan uygulamada zaman içinde kurumsal firmalarla da sponsorluk anlaşmaları yapılarak ‘Askıya Mama‘ göndermeleri sağlanacak ve aylık, belli periyotlarda ya da tek seferlik yardımlar alınacak. Ticaretinde hayvanlarla ilgili ürünler olan tüm işletmeler de bu uygulamanın hedef kitlesi. Veterinerler, hayvan klinik ve hastaneleri, mama üreticileri ve hatta bakıcı ve eğitmenler de bu uygulamada yerlerini alabilecek ve doğru hedef kitleye ulaşabilecek.

Projenin ilk versiyonunu tamamlamak için üç yazılım mühendisi, bir teknoloji mimarı ve bir tasarımcının yaklaşık beş ay aktif bir şekilde çalıştığını anlatan Projenin Kurucularından Yalçın Tarkan ve Figen Tarkan sonraki süreci şöyle anlatıyor: “Bulutta sunucu kiralandı. Sunucu ve mobil altyapı hazırlandı. Başta İzmir olmak üzere İstanbul ve Ankara’da hayvan dostu gönüllü ve gruplara ulaşıldı ve toplantılar yapıldı. Her üç şehirde Ben Dostum gönüllü proje ekipleri oluşturuldu. Popüler bölgelerdeki işletmelere gidilip proje hakkında bilgi verildi ve farkındalık yaratıldı. Sosyal medya hesapları yaratıldı, web sitesi kuruldu ve dijital pazarlama süreci başlatıldı. Dost işletmeleri diğerlerinden ayırmak için Ben Dostum çıkartması bastırıldı.”

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here