Sosyal Girişim uygulaması Givin, içinizdeki modern kahramanı harekete geçirecek

Türkiye’nin ilk kapsayıcı sosyal girişim uygulaması ve İTÜ Çekirdek’in Big Bang 2016 yarı final girişimlerinden biri olan Givin, kullanıcılarına sahip oldukları kaynakları toplumsal desteğe dönüştürme imkânı veriyor. Basitçe tanımlamak gerekirse Givin, kullanmadığınız ama kullanılabilir eşyalarınızı sivil toplum kuruluşlarının projelerine fon yaratmak için satmanızı sağlayan iyi bir pazaryeri uygulamasıdır.

Uygulamaya giriş yapan kullanıcılar satışa çıkaracakları eşyaya dair sisteme birkaç gerekli bilgi girip daha sonra bu satıştan elde edilecek geliri bağışlamak istedikleri projeyi seçiyorlar. Yapılan satışın sonunda elde edilen gelir doğrudan ilgili STK’ya iletiliyor. Böylece kullanılmayan bir eşya, kullanılacak bir eşyaya dönüşürken, belirlenen satış değeri de anlamlı bir sosyal fayda projesinin gerçekleşmesini sağlıyor.

İlk etapta eğitim ve çocuklarla ilgili konularda çalışan STK’ları fonlamaya odaklanacak girişimin kurumsal kökenli kurucu ortağı Başak Süer, “Her gün toplumsal ya da global, birçok tatsız haberle karşılaşıyoruz. Bir şeyler yapmak istiyor ama neye ne şekilde katkıda bulunabileceğimizi bilemiyoruz. Givin ile herkesin inandığı amaçlara kolayca katkı sağlayabileceği bir yöntem sunuyoruz. Hem bireyleri hem de şirketleri kapsayan ve eticaret ile kitlesel fonlamayı birleştiren modelimizle, dünyada henüz birebir örneği olmayan yenilikçi bir platform inşa ediyoruz.” diyor.

Ocak ayında App Store’da yerini alması planlanan Givin, yüksek etki sağlayabilmek için ‘bir modern kahraman olmak için özel güçlere değil, iyi bir şeyler yapmayı istemeye ihtiyaç var.‘ felsefesini hızla herkese yaymak istiyor. Givin, iyi amaçlar için, elindekilerle harekete geçerek Modern Kahramanlar arasına katılmak isteyen herkes Givin’in instagram hesabını takip etmeye veya givin.co üzerinden mail adresini bırakmaya davet ediyor.

Bu sosyal girişimcilik örneği Givin’le ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Güncel İçerikler