BIGG ITÜ Çekirdek
BIGG ITÜ Çekirdek

fi_leaf2009’dan beri 6 kıtada 130’dan fazla şehirde 2000’den fazla teknoloji girişimi kuran ve hızlandıran Founder Institute (FICO), 4400’ün üzerinde mentoru ve küresel ağı ile tam zamanlı çalışanlara ve teknogirişimci olmak isteyenlere girişimciliğe sorunsuz bir geçiş yapmalarında destek oluyor.. Sürdürülebilir teknoloji girişimcileri yetiştirmek ve Silikon Vadisi bilgi ve deneyimini aktarmak amacıyla Istanbul’da 2012’den beri devam eden program, program direktörü A. Erhat Nalbant’ın öncülüğünde bu yıl İzmir ve Ankara’da da başlayacak.

İşini Bırakmadan Girişimci Ol – Neden Founder Instute?

Founder Institute mezunlarının dünya çapında hayatta kalma oranı %79 (4 yılda Istanbul’da %52) ve fonlanma oranı %45 (Istanbul %17), genel piyasa ortalamasında ise girişimlerin 2 yıl için %80’inin battığı kabul edilir. Bu farklılığı yaratan FICO programın en önemli özelliği, girişimcilerin fikirleri var veya yok başvurabilmesi, kabul edilmek için karakter özelliklerini ve öğrenme hızını ölçen testlerden geçip kabul edilirse 14 hafta boyunca girişiminin en riskli bölümlerini belirleyip onları bertaraf etmeye çalışmaları. Geçen sene başvurup kabul edilenlerin %15’i programı bitirebildi. Bir diğer farkı ise 130’dan fazla şehirde uygulanan ve üzerinde en çok veri toplanarak optimize edilen müfredat ve programa sahip olması olarak gösterebiliriz.

fico-sinif2015 Dönemi’nde Antep, Edirne, Ankara ve İzmir’den de başvurular alan program, bu yıl İzmir ve Ankara’da da başlayacak ve daha geniş bir topluluğa destek olmayı amaçlıyor. FICO Istanbul Direktörü A. Erhat Nalbant, 2014’te bir çok ilden talep aldıklarını ama program 14 hafta boyunca haftaiçi bir akşam yürüdüğü için bir çok girişimciye destek olamadıklarını belirtiyor. Bunun üzerine 2015 dönemini Cumartesi sabahlarına alarak şehir dışından gelenlerin de yoğun katıldığı bir dönem ortaya çıkmış. Bu yüzden 2016 için iki şehirde daha FICO programı başlatarak daha yaygın olarak girişimcilere destek olma kararı alınmış.

İstanbul dönemi başlıyor

İstanbul 2016 dönemi Aralık’ta başlıyor, son başvuru 20 Kasım. Başvuru ücreti ödemeden bu bağlantıdan başvurabilirsiniz. Döneme katılım ise ücretli.

İletişim için Founder Instute İstanbul program koordinatörü Ali Erhat Nalbant ile de iletişim kurabilirsiniz. Email adresi: erhat.nalbant@founderinstitute.net

İstanbul’da 2012’den beri toplamda 2000’den fazla başvurudan 125’ini programa kabul eden ve sadece 17 mezun veren FI Istanbul, mezunlarına Silikon Vadisi’nde yatırımcılara sunum yapmaları imkanı sağlıyor. Bu yıl beşinci dönemi açılacak program 4 ay sürüyor. Haftada 1 gün, girişimciler dünyadan ve Türkiye’den başarılı girişim CEO’larından konu odaklı mentorluk alarak tam zamanlı işlerine/projelerine devam ederken adım adım firmalarını kuruyor.

Cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here