Bal Porsuğu, bomba imha ve mayın tespiti yapacak

Bal Porsuğu; içerisinde yüksek teknoloji barındıran bir girişim. Endüstri mühendisi olan NextHorizons’un kurucusu Davut Şadoğlu, bu projenin üzerinde uzun süredir çalışmalarını gece gündüz demeden sürdürüyor. Kuluçka merkezinde en çok zaman geçiren girişimcilerden biri. Çünkü Davut, geleceği kurtarmak için elini taşın altına koydu ve tam motivasyonlu bir şekilde projesini geliştiriyor.

İTÜ Çekirdek ön kuluçka girişimlerinden NextHorizons‘un ürettiği mini robotik araç Bal Porsuğu, yakında tamamlanıp güvenlik, emniyet ve savunma sanayisinde de kullanılmak üzere satışa çıkacak. Özellikle mayın tespiti ve bomba imha alanında kullanılmak üzere tasarlandı. Gücünün bir kısmını güneş enerjisinden alıyor. Tam otonom hareket kabiliyeti hedefleniyor.

NextHorizons kurucusu Davut Sadoğlu: “Global ekonomik forumun son hazırladığı 2016 raporunda artan terör saldırıları, büyük çapta global riskler çatısı altında değerlendiriliyor. Geliştirdiğimiz ve geliştirilmekte olan platformların bu alanda çözümler sunacağı şüphesiz. IoT teknolojisi sayesinde bu robotların birbirleriyle haberleşmesini sağlamak ve daha zeki hale getirme yönünde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Güncel İçerikler