Ay sonunda devlete ödeyeceğiniz KDV nasıl hesaplanır?

20

Girişimcilerin özellikle dikkat etmesi gereken konulardan biri devlete ay sonunda ödeyeceği KDV’yi muhasebecinin yank sıra kendisi de hesaplayabilmesi. Çünkü yaptığınız işin gelir-gider dengesini KDV’yi de ekleyerek çok dikkatli hesaplamalısınız. Yoksa ay sonunda cebinize giren para, işletmenizin yaşamını zorlaştırabilir. İlk kez işletme kuracaklar için KDV nasıl hesaplanırı çok basit anlatmaya çalıştık.

Örnekle açıklayalım;

1000 TL’lik bir iş yaptığınızı düşünelim ve bunu +KDV üzerinden hesaplayalım.

Matrah: 1000 TL

KDV’yi %18 üzerinden diyerek hesaplarsak; 1000 TL’nin + %18 KDV’si = 180 TL olur.

Fatura toplamı KDV Dahil: 1,180 TL oldu.

Yukarıda bahsettiğimiz geliri elde edebilmek için;

Şimdi size müşteriye 1000 TL + %18 KDV faturası kestiniz ya, diyelim ki bu ürünü de siz başka üreticiden 500 TL’ye almış oldun. Ve siz de bu ürünü üreticiden alırken o da size bir fatura kesti.

Ne oluyor bu durumda?

500 TL + %18 KDV = 590 TL oluyor. Aslında siz 1,180 TL kazanmak için 590 TL KDV’ler dahil olmak üzere bir maliyete girdiniz.

Bu sonuçlara göre KDV Nasıl Hesaplanır?

Siz satış yaptığınız müşteriden 180 TL KDV aldınız ve üreticiye de 90 TL KDV ödediniz.

= 180 TL – 90 TL = 90 TL

Siz bu satıştan elde edilen gelirin 90 TL’sini devlete KDV olarak ödüyorsunuz. Eğer gider göstermezseniz bu örnek üzerinden gidersek; 180 TL KDV ödersiniz.

Devlet dilinden konuşmak gerekirse; cebinden çıkan KDV’yi cebine giren KDV’den çıkar, geriye kalan miktarı bana KDV olarak öde.

Cebinizde kalan fazla KDV 90 TL, Ay içerisinde aynı şekilde olan tüm KDV’ler ile aylık olarak toplanır ve tahakkuk fişi ile bankaya yatırılır. Bu işlemlerin nasıl yatırılacağını ise çalışacağınız mali müşaviriniz size söyleyecektir. Evet bir işletmeniz varsa; mali müşavir ile çalışmak zorundasınız.

Artık KDV’yi nasıl hesaplanırı çözdünüz. Bu bilgiler bir önceki yazımda da belirttiğim gibi sizin işletmenizin devamlılığı için önemlidir. Evet muhasebeciniz size bu bilgiyi elbet verecektir ama siz müşteriye fatura keserken bunları göz önüne almazsanız, Ay sonunda cebinizde kar kalmayabilir.

20 Yorum

 1. Güzel bir konu olmuş. Bende KDV Matrahını bulmanın yollarını yazayım.

  6,40 Yüzde 8 KDV si olan bir ürün veya hizmetin Matrahını bulmaya çalışalım.

  KDV Tutarı (6,40 TL) / KDV Yüzdesi(8) * 100 = KDV Matrahı (80 TL)

  KDV Matrahı (80 TL) + KDV Tutarı (6,40 TL) = Genel Toplam (86,40 TL)

  Matrahı da bu formüllerle bulabilirsiniz.

 2. Sanırım mal alımında fatura almak ya da almamak genel kazançta değişikliğe sebep olmuyor. Hesabım yanlış ise düzeltin:

  400 TL ‘ye faturayla satın alınan bir ürünün, 700 TL ‘ye faturayla sattığımızı varsayalım.

  Üreticiye: 400 TL + 72 TL (%18 KDV) = 472 TL ödedik.

  Müşteriden: 700 TL + 126 (%18 KDV) = 826 TL tahsil ettik.

  Hem üreticiden fatura alır hem müşteriye fatura kesersek kazancımız:

  SATIŞ: 826 TL / ALIŞ: 472 TL / VERGİ: 54 TL (126-72) / KAR: 300 TL

  Üreticiden fatura almaz isek, müşteriye fatura kesersek kazancımız:

  SATIŞ: 826 TL / 400 TL (KDV’SİZ) / VERGİ: 126 TL / KAR: 300 TL

  • Bunun bir de gelir vergisi ayağı var. Resmi olarak stoğuna almadığın ürünün faturasını sen kesersen, 700 tl nin tamamını kazanç olarak göstermiş olursun. Bunun da %20 gelir vergisini ödediğinde 140 tl yapar. Fakat asıl kazancın olan 300 tl nin vergisi 60 tl. Yani 80 tl zarar edersin. Ayrıca stoğuna girmeyen ürünün faturasını kesersen stoğunda açık çıkar. Amatör bilgi. Düzeltmek isteyen düzeltebilir.

 3. Bir online mağaza kullanıyorsanız, genellikle KDV hariç fiyatlarınızı girmeniz gerekir, ancak müşterileriniz için de ‘temiz’ bir fiyat isteyeceksiniz.

  Bir fiyata KDV eklemek kolaydır, ancak KDV’yi geriye doğru hesaplamak bazen biraz daha zor olabilir – çünkü KDV dahil fiyattan% 20 indirim yapamazsınız.

  Çalışmak istediğiniz miktarı girmeniz yeterlidir, bu tutarın zaten KDV’yi içerip içermediğini belirtin.

 4. merhaba ben şahıs adına araç alıp satıyorum evden.
  aldığım araç şirket olduğu için %18 fatura kesiyor ben galeri olmadığım için evden şahıs olarak oto alım satımı yaptığım içim % 1 kdv ile fatura kesmem gerekiyormuş.
  bu şekilde olunca %18 kdv ile alıp %1 kdv ile satınca 70,000tl lik araçta 1700tl vergi çıkıyor , bende 1700 kazandım.
  karı kdv ye yatıracağım, muhasebecim vergi ver yıl sonunda sana geri ödenir diyor.
  detaylı bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

 5. Merhaba
  Katma değer vergisi kanununda yapılan değişiklik ile 2.el araç alım satımında matrah hesaplaması (özel matrah) değişti. Bu konuda mali müşavirinizden bilgi alınız.
  Mali Müşavir Evren Özmen
  evrenozmen@gmail.com
  Araba alım fiyatı: 100 TL
  Satış fiyatı :110 TL
  Kesilecek fatura: (110-100)=10 tl + kdv
  Buna göre, ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz ticaretiyle uğraşan mükelleflerin, mükellef olmayanlardan alarak vasfında esaslı değişiklik yapmadan sattığı ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmazların tesliminde özel matrah uygulanması sağlanır. Bu işlemlerde matrah, ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmazların alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutar matrah olarak dikkate alınacaktır

 6. merhaba ben su ve tüp bayii işletiyorum.
  sürekli fatura kesemiyoruz stoklar birikiyor , her ay ödediğimiz kdv’yi düşürmenin bir yolu var mı ?

  • Maalesef fatura kesmeden ve vergi ödemeden stoklarınızı eritemezsiniz. Fatura kesmeden yaptığınız her satış bu gün ödemeniz gereken vergiyi ötelemekten başka hiçbir işe yaramaz stoklu çalıştığınız için eninde sonunda mutlaka vergi ödersiniz.

 7. Çetin bey,

  Aldığınız malların üzerine kar koyup satış yaptığınız için satışlarınızın kdv sinin fazla çıkması gayet normal bir durum.

 8. MERHABA,
  OFİS GİDERLERİ VE DEMİRBAŞLAR İÇİN KDV ORANI AYNI MIDIR? YANİ DEVLET BENDEN İKİSİ İÇİN DE AYNI ORANDA MI KESİNTİ YAPIYOR?

 9. Ben kullanıcı şahıs olarak bir şirkete kayıtlı araç satın aldım tabiki noter kayıtlı. Herhangi bir sıkıntı olur mu. Bana faturada vermedi.

 10. merhabalar ben dolar faturası kesiyorum dolar faturasının kdvsi tl olarakmı hesaplayacağım acaba ?
  konuyla ilgili yardımcı olur musunuz.

  • Merhaba; Fatura üzerinde (günün kurunu veya anlaşılan kuru) belirtmek kaydıyla faturanızı Döviz olarak kesebilirsiniz. İşlemler TL bazında hesaplanmaktadır. Matematiksel olarak sonuç aynıdır.

 11. merhabalar benim firmaya toplamda 600.000 tl fatura girişim var ve ben müşteriye toplamda 700.000 fatura çıkışı yapmışım kdv dahil giriş ve çıkış rakamları bana ne kadar ne gibi vergi çıkar…

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here