Türk girişimi Anatolian Technologies, 400 bin TL yatırım aldı

Yeni haftaya bir yatırım haberiyle başlıyoruz. Kamuran Candan‘ın girişimi Anatolian Technologies geçtiğimiz günlerde SeaSong projesi ile 9.5 Milyon TL değerleme üzerinden 400 bin TL’lik yatırım aldı.

Yapılan yatırım görüşmeleri sonrasında bu girişime inanan değerli bir Türk iş adamı yatırımı gerçekleştirdi. Anatolian Technologies ikinci tur yatırımcı görüşmelerine devam ediyor.

Anatolian Technologies, Mayıs 2015’te hayata geçti. Geliştirdiği ilk ürün olan SeaSong, otomobiller için yapay zeka analizleri yapabilen öğrenebilen ve elde ettiği verileri erken uyarılar ile kullanıcıya bilgilendirme yapabilen bir teknoloji içermektedir. Bu özellikler sayesinde filo yönetimi, portföy yönetimi, finansal kiralama, sigorta, lojistik, teknik servis organizasyonları gibi şirketlerin otomotiv varlıklarını yönetebilmelerine ve buradaki teknik servis, bakım ve yönetim masraflarını %30-%60 oranında azaltmasına imkan sağlamaktadır. Araç kiralama sektörü yan sektörlerle beraber resmi kayıtlara göre 13 Milyar TL, resmi olmayan kayıtlara göre yaklaşık 18 Milyar TL büyüklüğünde bir pazar hacmine sahip. TOKKDER’in raporlarına göre büyük bir alan olan kiralama sektöründe, kayıtlı satın alınan 208.915 araç var. Sadece 2016’nın ilk çeyreğinde satın alınan araç sayısı 18.603 adet gözükmektedir. Toplamda kayıtlı olarak değeri 13 Milyar TL’lik, varsayımlarla beraber 18 Milyar TL’yi bulan bir sektör.

Sektör sözleşme özellikleri / Vade Yapısına göre zaman 18 ay altı yapılan sözleşme oranı %4,4 rakamsal olarak 8356 adet aracın kısa dönemli kiralandığını gösteriyor. %58,6 oranda aracın 122424 aracın ortalama 3 yıl sözleşmeli olarak kiralandığını gösteriyor. Bu rakamlar bu alanda iş yapacaklar için oldukça büyük verilerin olduğunu göstermektedir.

Bu sektörde verimliliğin sağlanması ve varlıkların korunması açısından SeaSong gibi katma değerli ürünlerin kullanılması ve bunu Türk girişimcilerin çıkarması, oldukça Türkiye girişimcilik ekosisteminin gelişmesi açısından büyük önem taşıyor.

Güncel İçerikler