Silikon Vadisi’ne StarTURK Kuluçka Merkezi Açılıyor

Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi’nin liderliğinde silikon vadisinde StarTURK adındabir Türk kuluçka merkezi açılıyor. KOSGEB‘in fonlayacağı bu programa toplamda 5 yıl boyunca girişimlere fonlanmak üzere 3,850,000 USD değerinde destek verilecek. Bu program KOSGEB’in, Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı’ndan destek almaya hak kazandı.

Üniversitelerin güçlerini birleştirerek oluşturduğu konsorsiyum tarafından Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri, ülkemizde gerçekleştirilen teknolojik ürünlerin uluslararası pazarlarda yer alması, ihracatın arttırılması, yerli teknoloji yoğun başlangıç işletmelerinin gelişmiş girişimcilik ekosistemleri içerisinde yer alması ve KOSGEB tarafından verilen desteklerden faydalanması için proje hazırlandı. Ortaklık protokolü ile yaklaşık yüzde 80’i bilişim sektöründe yer alan 700 firmanın ve Türkiye’nin en büyük kuluçka yapılarını bünyesinde barındıran konsorsiyum, Silikon Vadisi’nde yüksek teknoloji üretmek ve dünya pazarında yer almak için önemli bir yatırım yapıyor olacak.

Program ekim ayında hayata geçtiğinde nasıl, ne şekilde destek veriyor, şartları nedir gibi soruların da cevaplarını yanıtlayacağız.

starturk ekonomist

Güncel İçerikler