Bir yılda 15 Ülkede 20 Ayrı TÜBİTAK Proje Çağrısı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK, “TÜBİTAK geçen yıl 15 ülkede toplamda 20 ayrı proje çağrısına çıktı” diye konuştu.

TÜBİTAK’ın geçen yıl İngiltere, Japonya, Kırgısiztan, Kosova, Meksika, Polonya, Portekiz, Türkmenistan, Pakistan, Rusya, Fransa, İtalya, Slovenya, ABD ve Macaristan ile 20 ayrı proje çağrısına çıktığını aktardı. Işık, ikili işbirliği proje başvuru çağrıları kapsamında geçen yıl 912 ortak proje başvuru önerisinin alındığını ve 153 ortak projenin desteklenmesine karar verildiğini söyledi. Işık, proje öneri sayısının 2015-2016’da 912’ye çıktığını vurguladı.

7 ÜLKE, 10 ANLAŞMA

TÜBİTAK’ın işbirliklerini artırmaya yönelik kurumlararası anlaşmalar yaptığına da değinen Işık, geçen yıl toplam 7 ülke il 10 yeni kurumlararası işbirliği anlaşması imzaladığını kaydetti.

Rolls-Royce’la “İLERİ İMALAT”

ROLLS-ROYCE ile İleri İmalat Araştırma Merkezi kurulması amacıyla, Hollanda Ekonomi Bakanlığı ile Ufuk 2020 ve diğer AB çerçeve programlarında işbirliği artırmak, iki ülkenin kamu, özel sektör ve akademileri arasındaki ilişkileri geliştirmek hedefiyle mutabakat zaptı imzalandığını dile getiren Bakan Işık, böylelikle 2015 yılı içerisinde toplam 7 ülke ile 10 yeni kurumlararası işbirliği anlaşması imzalandığını kaydetti.

Güncel İçerikler