Girişiminizin Gelir Modelini Belirlediniz mi?

Girişimci olmak önemli bir karardır. Özellikle ne yapacağınıza karar vermek daha önemlidir. Peki bir fikir buldunuz ve hayata geçirdiniz. İleri ki aşamada nasıl gelir elde edeceksiniz? Bunu hiç düşündünüz mü? Erken aşama yatırım almak için bir yatırımcının karşısına geçtiğinizde, sunum esnasında “gelir modeli” sayfasında nasıl etkileyeceksiniz? İşte tam burada web sitenizin veya mobil uygulamanızın nasıl para kazanacağıyla ilgili bir kaç kanalı size sunuyoruz.

Ana Gelir Kaynakları

Satışlar: Pek çok web veya mobil girişim için ürün, uygulama ve servis satışları birincil gelir kaynağıdır. Tipik olarak bu satışlar tek seferlik işlemler olup sonrasında takip eden satışlar olarak devam eder.

Abonelikler: Yazılım, oyunlar ve diğer çevrimiçi ürünler sıklıkla aylık ödeme alınan abonelik modeliyle satılır ve yaşamını bu şekilde sürdürür.

Kullandıkça Öde Modeli: Bazı web ürünleri (seyahat siteleri, eBay vb.) gelirlerini “kullanım başına gelirle” elde eder. Abonelik veya indirimli toptan satış alternatif seçenek olarak sunulur.

Diğer Web veya Mobil gelir kaynakları şunlar olabilir:

Referans Gelirleri: Web ve mobil sitelere veya ürünlere gönderdiğiniz müşteri trafiği için ödeme alabilirsiniz.

İştirak Gelirleri (gelir paylaşımı): Genellikle eticaret sitelerine yönlendirdiğiniz müşterilerin alışverişlerinden komisyon alırsınız.

Kiralık eposta Listeleri: Üyelik veya abonelik ile çalışan web siteleri zaman zaman müşteri eposta listelerini dikkatlice seçtikleri reklam ortaklarına sunabilir ve bunlar üzerinden belli bir gelir elde edebilir.

Geri Hizmet Teklifleri: Eticaret sitelerinin sattığı ürünler için kayıt ve sipariş aşamasında, teklif ettikleri ek hizmet veya ek/öneri ürünler satabilirsiniz.

ebülten'e abone olun

Son gelişmeler, yeni girişimler, yatırımlar ve dahası...