Girişimcilik Denince Neden Akla İnternet Geliyor?

Girişimcilik, aklınıza gelen bir iş fikrinin hayata geçirilmesi ve bunun üzerine profesyonel olarak yoğunlaşılmasıdır. Günümüzde girişimcilik denince akla öncelikle İnternet girişimciliği geliyor. Bunun nedeni ise şu an ki popüler başarılı girişimcilerin hepsinin online olması. Nevzat Aydın’lı Yemeksepeti, Sina Afra’lı Markafoni, Mark Zuckerberg’lü Facebook, Hakan Baş’lı Lidyana vb. örnekleri sıralandırabiliriz.

İnternet günümüzde moda durumunda. Hadi bir eticaret sitesi açalım da hemen satışa başlayalım deniyor. Çünkü çok uygun fiyata domain ve hosting alarak işe başlıyorsunuz. Bir de elinizde olmayan bir ürünü sattığınız için, fiziksel mağaza olmadan insanlara sadece görselleri sunduğunuzdan açıkçası girmesi de kolay bir alan olarak görünüyor. Kargo şirketlerini de kullandığınızdan özel teslimat ağı kurmanız gerekmiyor.

İnternet, ne kadar kolay bir alan değil mi?

Aslında bu popülerlik Türkiye’den çok fazla başarısız girişimin de çıkmasına neden oluyor. Dışarıdan kolay gibi görünen bu alana girenler, aynı hızda bu alandan uzaklaşıyor. Fiyat rekabet yöntemiyle pazara adım atanlar ile mevcut oyuncular birbirleri arasında girdikleri fiyat rekabetinde, özellikle yeniler yenik düşüyor tutunamıyor ve başarısız oluyor. Unutmayın ki girişimcilik sadece İnternet’te iş kurmak değildir. Ancak başarılı girişimciler İnternetle anılmaya devam edildiği sürece yine ilk akla gelecektir.

Güncel İçerikler