Bir Girişimci, Melek Yatırımcı Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Melek yatırımcılar, girişimcilerin kurtarıcı kapısıdır. Bu çoğu zaman böyle olduğu gibi her zaman da aynı sonucu vermemektedir. Melek yatırımcılık; mentorluktur, yol göstericiliktir, beraber büyümektir, maddi olanaklardan çok manevi olanakları sunmaktır. Bu alana gerçek anlamda adım atmak sanıldığı kadar kolay değildir. Girişimcilerde tam bu noktada yatırım alacağı veya alma aşamasında olan melek yatırımcısını çok ama çok iyi seçmelidir. Bu ilk etapta maddi olarak getirisi güzel gibi görünse de zamanla görünmeyen sorunları ortaya çıkarabilir.

Öncelikle seçeceği melek yatırımcısının, kendi alanıyla ilgili iyi bir know-how bilgisine sahip olmasına ve tecrübesini göz önünde bulundurarak seçimini yapmalıdır. Sırf yatırım yapacak diye melek yatırımcı seçilmez. Bu durum ülkemizde para olarak ele alınmaktadır. Eğer bir bankadan kredi almıyorsanız ki bankanın size mentorluk konusunda bir desteğinin olmayacağını bildiğimizi düşünüyorum, para ikinci planda olmalıdır.

Ayrıca seçilecek melek yatırımcı, daha öncesinde yatırım yaptı mı ve yaptıysa bu girişimle arası nasıldı, nasıl bir değer oluşturdu, girişim büyüdü mü küçüldü mü, küçüldüyse sebebi ne, büyüdüyse nasıl oldu gibi soruları da cevaplandırmış olmamız gerekiyor. Bir melek yatırımcı nasıl girişimciye yatırım yapma aşamasında onun tüm özgeçmişine bakıyorsa, arka planda nasıl yetişmiş bunu değerlendiriyorsa; siz de aynısını melek yatırımcıya karşı yapmanız gerekmektedir.

Yoksa girişiminiz aldığı yatırımla ve sizin bir kaç aylık alacağınız maaşınızla başarısız olur. İyi bir fikri burada çürütebilirsiniz de!

Para önemlidir, ancak ikinci plandadır !

Yatırımcınızı nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız, daha öncesinde yatırım almış girişimlerle yakından görüşün. Onlardan fikirler alın. Özellikle başarıya ulaşan girişimlerle görüşün. Bunların yanı sıra kuluçka merkezleri ve melek yatırım ağlarıyla da yakından görüşerek destek alabilirsiniz.

Güncel İçerikler