Emarsys Academy’de “Türkiye’de Girişimcilik Ekosistemi’nde Neler Oluyor?” Konuşuldu

Avusturya menşeili bir e-mail marketing firması olan Emarsys’in, Türkiye merkezi tarafından her ay düzenlenen Emarsys Academy “son kez” Workinton Levent199’da gerçekleştirildi. 2 yıla aşkın bir süredir çok fazla sayıda etkinlik yapan, sektörün önemli insanlarını bir araya getiren bu yapıya, binlerce insan katıldı, yüzlerce hediyeler dağıtıldı ve sektörün önde gelenleriyle güzel faydalı konular konuşuldu. Ayrıca iyi bir networking ortamı da oldu diyebiliriz.

murat-erdor-emarsysEn son geçtiğimiz 16 aralıkta düzenlenen etkinlikte, “Türkiye’de Girişimcilik Ekosisteminde Neler Oluyor?” ela alındı. Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Didem Altop, EticaretSEM Kurucusu ve CEO’su Merter Özdemir, TEB Girişim Evi‘nden Fatih Canan ve VitrinGez kurucu ortağı ve CEO’su Natali Yeşilbahar konuşmacılar arasındaydı. Her konuşmacı hayatındaki tecrübelerinden bahsetti ve girişimcilerin yatırım alma süreçlerine değindi.

EticaretSEM‘den Merter Özdemir, girişimcilik hayatına ilk başladığı yıllardaki zorluklara değindi. Başarısızlıkla sonuçlanan 2 şirketi varmış ve milyon dolarlarla ifade edilen kaybı olmuş. Türkiye’nin doğu bölgesinde kurduğu bir şirkette sayısı 1000’i aşan profesyonel satış ekibiyle ciddi satış başarıları kazandığını ancak bunları yaparken yaşadığı zorlukları da anlattı. Ben açıkçası kendisini başarılı buldum. Bugün Hasan Aslanoba da içerisinde olmak üzere 40’a yakın sponsoru ile kurduğu EticaretSEM şirketi var. Türkiye’de zaman zaman çeşitli illerde saygın konuşmacılarla bu konferansları düzenliyor, eticaret yapan ve yapmak isteyen tüm şirketleri bir araya getiriyor. EticaretSEM konferanslarına bu linkten eticaretsem.com ulaşabilirsiniz. ( 7 Ocak 2016’da İstanbul Maslak Steinberger Otel’de bir diğer ayağı yapılacak )

Vitringez‘den Natali Yeşilbahar, şirketlerinin bugüne nasıl geldiğini, ne tür stratejiler izlediğini ve hedeflerini ne ölçüde başardıklarından bahsetti. Gelecek hedefleri arasında Türkiye’de online alışveriş yapan her 4 kullanıcıdan 1 kişinin ziyaret ettiği arama motoru olmak, şu an ise her 6 kullanıcıdan 1 kişinin vitringez.com’a girdiğini söyledi. Bu güzel bir başarıdır. Bakalım gelecekteki hedeflerine ne kadar zaman içerisinde ulaşacaklar. Siteyi bu adresten vitringez.com ziyaret edebilirsiniz.

Burada girişimcilerin en çok ilgisini çeken yatırım yapma süreçleri olan TEB Girişim Evi ve Endeavor Türkiye vardı.

TEB Girişim Evi, girişimcilerin iş fikirlerini geliştirmek, iş modellerini kurgulamak ve iş planlarını hazırlamalarına yardımcı olmak ve projelerinin geliştirilmesini sağlamak amacı ile kurulmuş iş geliştirme merkezidir. Başvurmak için teblegirisim.com

Endeavor Türkiye‘ye başvuru yapmak biraz daha orta çaplı girişim olmayı gerektiriyor. Cirosu yaklaşık 200-300 bin USD’leri bulan veya ciddi anlamda ivme kazanmış kullanıcısı olan girişimlere yatırım yapılıyor. Endeavor için yeni girişimci destek şirketi diyemeyiz. Girişiminiz büyüdükten sonra kapısını çalabilirsiniz. endeavor.org.tr sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Yazının başında söylediğim gibi artık Emarsys Academy olmayacak. Final etkinliği de başarıyla tamamlandı. Bundan sonraki süreçte farklı bir yapılanmaya giderek farklı şekilde karşımıza çıkacak.

Teşekkürler Emarsys.

Güncel İçerikler