Proje Maliyetlerinizi İyi Belirleyin, Bir B Planınız Olsun !

Bir projenin maliyetini hesaplamak başlı başına bir iştir ve biraz da uzmanlık gerektirir. Yanlış yapılan hesaplar sizi ciddi zararlara götürdüğü gibi, şirketinizin yaptığı son iş de olur. Monitise Türkiye CEO’su Fatih İşbecer, İş hayatının ilk yıllarında ilk müşterileri Kraft adlı bir şirketle yaptığı projeyi anlatıyor. Yapılan hesaplar sonucunda proje maliyeti olarak 1.200 TL gibi bir rakam ortaya çıkarıyorlar, sonrasında müşteriyle bunu 9.500 TL’ye satıyorlar. Ancak proje onların yaptığı hesabı da aşarak, hazırlanma süreci 1 yıl sürmüş ve 7-8 kat fiyat sundukları proje zarara kadar ilerletmiş.

Bir proje yazarken sizin can simidiniz her zaman “B Planı” olmalı. Proje belirlediğiniz süreyi aştığında maliyetler kurtarıyormu, sunucular çöktüğünde ne yapacaksınız?, yazılımcınız işi bıraktığında yerine yeni alacağınız yazılımcı var mı ve bu sürede projenin yazılımının askıya alındığı sürede nasıl bir yol izleyeceksiniz?, bu projeyi yazarken dış kaynak kullanacak mısınız? ve kullandığınız dış kaynakların maliyetini hesapladınız mı?. Çünkü burada bir ayrıntı var, proje esnasında dışarıdan destek alınması gerektiği durumunda biz türk girişimcileri olarak; biz onu bir tanıdığa ucuza yaptırırız düşüncesinde olduğumuzda bu istediğimiz gibi sonuçlanmıyor, dolayısıyla hızla bu düşünceden uzaklaşın ! Çünkü burada tıkandığınız noktada mecbur kullanmanız gereken dış kaynaklar size tahminlerinizin ötesinde bir maliyet ortaya çıkarabilir.

Bütçenizi iyi belirleyin, her aşamayı ayrıntısı ve B Planı ile tek tek yazın, çizin. Sözleşmenizde de bazı durumları belirtin, müşteri her ayrıntıyı bilsin, siz imzaladığınız sözleşmedeki her ayrıntıyı kalem kalem bilin. Çünkü bir sorun ortaya çıktığında herkes birbirine bakıyor ve tek konuşan sözleşme maddelerinde yazanlar oluyor. Bu yüzden çoğu ortaklıklar sırf sözleşmeler iyi hazırlanmadığı için bitiyor. Siz siz olun, şirketinizle ilgili karar alırken belirsiz olmayın ve bütçenizi aşan risklerden uzaklaşın.

Güncel İçerikler