Hangi Tür Girişimciler Başarılı Oluyor?

Girişimcilerin en büyük isteği ve hayali değil mi? Başarılı olmak, yatırım almak, marka olmak. Girişimini yapacağınız fikir önemli olduğu kadar, kişisel özellikleriniz de çok önemlidir. Öncelikle hangi üniversiteyi bitirirseniz bitirin bu önemli olduğu kadar değil de, girişimci kimliğinizin daha önemlidir. Bir fikri iyi bir eğitimle başarıya ulaştırabilirsiniz. 

Girişimini yapacağınız alanın uzmanı kadar bilgili ve tecrübeli olmalısınız. Belki tecrübeyi çok fazla edinememiş olabilirsiniz, bu durumda ne yapacaksınız? Uzman olan kişileri dinleyeceksiniz, bağlantı kuracaksınız, sürekli danışacaksınız. Bir tane değil, birden fazla mentorunuz olacak, o insanlar nerede ne yapmış ne yazmış takip edeceksiniz okuyacaksınız hatta aynı ortamlarda bulunacaksınız. Girişimcilik etkinlikleri gibi. Kararlı olmalısınız, erken aşamada pes etmemelisiniz, başarısızlıklardan ders çıkarmalısınız.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen İnovasyon Haftası’nda sunum yapan Kanadalı Astronot Chris Hadfield “Başarılardan ders alamazsınız” dedi. Tek başına iyi bir ders veren güzel cümle değil mi? Türk girişimcileri başarısız olduğunda hemen hevesi kırılıyor, paniğe kapılıyor, gelecek kaygısı taşımaya başlıyor ve ben başarısız oldum diye pes ediyor. Evet bugün hepimiz geleceği kurtarma peşindeyiz ancak bu korkuyla yaşarsak kahraman olamayız. Pes etmeden ayağa kalkmalı, kendimize ikinci şansı vermeliyiz. Başarmak için bunu yapmalıyız.

Başarısızlık bir son olsaydı, bugün dünyada birçok icat olmazdı, başarılı girişim sayısı şu anki rakamların çok çok altında olurdu. Girişiminizi para kazanmak için yapmalısınız ancak para her zaman ikinci planda olmalı! Temel amacınız; “değer oluşturmak” olmalı. Bu şekilde hareket eden girişimler de daha değerli oluyor. Para odaklı olunulduğu zaman, tüm müşterilerinizi $ olarak görüyorsunuz, yaptığı her şeyde maddi beklenti içerisinde giriyorsunuz, bu sefer de girişiminiz müşteri gözünde değer kaybediyor. Herşey para değildir.

Bunları uygulayan girişimlerden başarı kaçınılmaz oluyor. Elbette başarı sadece bu kriterlere bağlı değildir, ancak iyi bir reçetedir.

Güncel İçerikler