Her girişimci milyon dolarlık şirketler kurma peşinde değildir. Hobilerin şekil değiştirerek kariyer basamaklarını inşa etmesi isteğiyle yaşamakta olan bazı girişimciler de vardır.

Aslında bu teoride kulağa hoş gelen bir fikir; boş zamanlarında yapmaktan zevk aldığın bir şeyi al ve onu iş hayatının odak noktasının vazgeçilmezi yap.

Bazıları için bu yöntem tıkır tıkır işleyebilir, hatta sonunda sıradan günlük rutin gibi görünen aktivitelerin ve saçma sapan biriken faturalarının arkasında bir method olduğuna bir ortağı ikna edebilir ancak bu diğerleri için hobinin bir hobi şirketine dönüşmesi, düşüncesiz bir karar ve büyük pişmanlık olarak da görülebilir.

Bu yüzden hobinin hayallerdeki iş olma kumarını oynamadan önce iki kere düşünülmeli; eğer geçiş iyi bir düşünce değil ise, hem hobini hem de geçim kaynağını kaybedebilirsin.

Arthur Lucas, Charleston, South Carolina merkezli Freehouse Bira fabrikasının sahibi, evde alkol yapma ile profesyonellik arası atlama yapma konusunda hiç pişmanlık duymadığını söyledi.

Hukuk diploması olan eski bir yönetim danışmanın düşünesi ise “Daha iyi bir uğraşı. Gerçekten bir iş gibi hissetmiyorum. Bu bir genişleme, her şeyi kapsayan bir hobi. Her şeyin zorlukları var ve ben bu zorlukları tercih ediyorum. Başkalarının aradığı biri olmanın aksine kendi işimi yapabilirim ve bu benim omuzlarından büyük bir yük alır.”

Amatörlükten hobisini kariyere dönüştürecek zıplamayı yapmanın tek tarafı sadece ekonomi boyutu değildir.

“Herkesi Gözardı Et: ve Yaratıcılığın Diğer 39 Anahtarı” nın yazarı Hugh MacLeod;

“Hayalleriniz gerçeğe dönüştüğünüzde artık sizin hayalleriniz olmuyor.”

diyor.

MacLeod  “ Bir aktivite hobi olduğu zaman, bunu boş zamanınızda kendiniz için yapıyorsunuz. Fakat bunu bir iş için yaptığınızda, öyle olmuyor. Olan şu ki; hobiniz birden bire büyük bir kaygı kaynağı oluyor, çünkü hala ödemeniz gereken faturalarınız bulunuyor. Daha önce gerginliğinizi azaltan bu aktiviteler kaygı başlatıcı unsurlara dönüşebiliyorlar. Bu da insanları, asıl alanda yer alan ilgilerinin başıboş dolanmasına sebep olacak başka hobileri bulmak için zorlayabiliyor.” diyor.

Kaynak: entrepreneur.com