Hasan Aslanoba’ya Teşekkür: BiTaksi ile Güvenli Yolculuk

BiTaksi, Türkiye’nin son yıllardaki en önemli girişimlerinden bir tanesi ve Hasan Aslanoba’nın bir yatırımının daha doğru yola ulaştığını göstergesidir. Birkaç aydan beri kullanıyorum ve kullandığım süre içerisinde fazlasıyla memnun kaldım. Türk girişimcilik ekosisteminin evrensel niteliğe ulaşacak girişimler çıkartmaya devam edeceğinin yeşil ışığıdır. (Bknz: Gittigidiyor, Yemeksepeti, Connected2.me, Pozitron…)

Bildiğiniz gibi herhangi bir taksiye bindiğinizde karşınıza nasıl bir şoför çıkacağı sürpriz olur hale geldi. Takside kafasına göre çok rahat takılıp sigara içebilen, telefondakine küfür edebilen, bazen de seni farklı yollardan götürüp taksimetreyi artırmaya çalışan bir şoför karşımıza çıkabiliyor ve hatta bu yazıyı okuyup da bana hak verenler oluyordur.

bitaksi uygulamaAncak BiTaksi ile tanıştıktan sonra, karşıma çıkan her şoför emin olun rahatça muhabbete girebileceğim bir seviyede oldu, sigara içmediler, yolu uzatmadılar. Bindiğim aracın plakası ve şoförün adı soyadı uygulamada yazıyor. Açıkçası BiTaksi kullanan şoförler seçilmiş oluyor diyebiliriz. Diğerlerini aşağılamıyorum ama büyük bir kısmının kendine çeki düzen vermesi gerekiyor. Bir duraktan taksiye binerken bile bi ton sorun çıkıyor, yok o benimdi yok bu müşteri senindi vs…

Artık ne yapıyorum? Açıyorum uygulamamı ve taksi uzakta bile olsa geliyor ve güzel bir yolculuk yapıyorum.

Güvenli demişken en önemli bir diğer özelliği ise; bildiğiniz gibi bazı babalar kız çocuklarına ya da sevgililer kız arkadaşına bindiğin taksinin plakasını mesajla yolla diyor. Niye? çünkü taksiciye güvenmiyor. BiTaksi ile çözüm ne peki? Bir baba BiTaksi uygulamasını açıyor, taksiyi çağırıyor sonra isterse uygulamadan taksinin gittiği yeri adım adım takip edebiliyor. İster kızına nakit verir kızı öder, ister kredi kartı ile yolculuk sonunda babası öder. Ama babanın içi rahattır çünkü taksi ile atılan her adım görünüyor.

Türkiye’deki tüm taksilerin bu uygulamaya alışması gerekiyor. Son olarak ise bu yazı hiçbir şekilde BiTaksi ile anlaşmalı olarak yazılmış değildir, beğendiğim girişimleri zaman zaman kaleme alıyorum. Bu tür girişimlerin başarılı olması için egirişim’de girişimin faydalı olduğunu yönü anlatacağım.

BiTaksi’ye verdiği destek gibi Türk girişimcilik ekosistemine yaptığı yatırımlardan ötürü Hasan Aslanoba‘ya da teşekkür ederiz.

 

Hasan Aslanoba
Hasan Aslanoba / Türk Melek Yatırımcı

Güncel İçerikler