Başarmak İstiyorsanız ”Hayır” Demesini Bilmelisiniz

”Hayır” kelimesi hayatımıza bir şeyi reddetmek adına kullandığımız araç olarak girmiştir. Olumsuz olarak algılanır. Birine teklif edersiniz, bir işe girmek istersiniz, ailenizden birşey istersiniz ve bazen bu durumlarda ”Hayır” cevabını alırsınız. Aslında hayatınız boyunca size hedeflerinize ulaşma konusunda büyük yardımcı olacak değer Hayır kelimesidir. Nasıl mı?

Reddetmeyi sevmeyen bir yapımız var. Hayatımızda herşeyi yapmak adına çevremizden gelen birçok teklife evet cevabını veririz. Ve birçok şeye evet diye diye bir bakmışsınız ki yine bir hafta daha bitmiş. Her görüşmek isteyen arkadaşımızla buluşmak isteriz, hadi gezelim diyen arkadaşlarımızı kıramayız, çalışmayı boşver gel şunu yapalım diyen kişileri reddedemeyiz. Ne zaman ki karşımızdakine Hayır demeye başladık işte o zaman kendimize zaman ayırmaya başladık anlamına gelir. Daha fazla zamanımız olduğunu görürüz. Yetiştirilmesi gereken işleri sırf Hayır diyemediğimiz için hep bu zamana kadar ertelemek zorunda kaldık. Bir kez bu kelimeyi kullanmaya başlayın ve göreceksiniz ki zamanla birşeyleri başarmaya çalıştığınızı hissedeceksiniz.

Şimdi diyeceksiniz ki herşeye mi Hayır diyeceğiz. Elbette burada herşeye hayır demeyeceksiniz ama artık birçok şeye demenizin zamanı geldi. Hepimizin fikirlerimizi ve projelerimizi hayata geçirme konusunda ve onları geliştirme konusunda bol bol zamanı var. Ben herhangi bir arkadaşıma nasılsın, nasıl gidiyor diye sorduğumda ”ya çok yoğunum, işlerimi anca yetiştiriyorum, eve iş götürüyorum, gece oldu halen çalışıyorum…” dedikerini biliyorum. Ama azcık hayatlarına baktığımda gereksiz birçok işlerle de meşgul olduklarını görüyorum.

Başarılı insanların birçoğunda hayır kelimesi hayatlarının önemli bir kısmındadır. Başarılı arkadaşlarınızla neden daha az görüşüyorsunuz? Ya da neden onlarla her canınız istediğinde birşey yapamıyorsunuz. Çünkü onlar hayır demesini biliyor, zamanını iyi yönetiyor, kendine daha fazla zaman ayırarak başarı yolunda çalışmalarını zamanında bitiriyor. ”Hayır” demediğimiz an ”Erteleme” başlıyor, erteleme başladığında da başarı bizden hızla uzaklaşıyor. Karar sizin.

Güncel İçerikler