1 Mayıs’ta Türk Eticaret’i Evrim Geçirecek

Güzel bir başlık atmak istedik, bunu bulduk. “E Ticaret” için ilk defa kendine özgü bir yasa oluşturuldu ve 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek. Son zamanlarda e-posta hesaplarınıza onlarca izin istiyoruz diye mailler düşmüştür. Bu tarihten sonra kimse izinsiz e-posta, sms gönderemeyecek. Türk E Ticaret’i bir gelişim evresi atlamış olacak.

Ancak yasa henüz yeni olduğu için eksiklikleri de elbet olacaktır. Yeni doğmuş bir bebek gibi düşünebilirsiniz. Bu Eposta’ların veya Sms’lerin tamamen kesileceği anlamına geliyor mu? Tabii ki hayır. Nasıl cep telefonuna taksit yasağı çıktığında, bazı ileri zeka ürünü insanlar kılıfı 2000 liradan taksitle verip yanına cep telefonunu hediye verdiyse, bunda da bir açık bulacaklarını düşünüyorum. (Taahhütle cep telefonu veren GSM Operatörlerinin buradan iyi bir kazanım elde ettiğini düşünüyorum)…

Ne kadar kılıf bulunsa da yasa onları da zamanla temizleyecektir. Her ne kadar ilk aşamada tam olarak çözüm olmasa da, E Ticaret adına düzenlenen bir yasa olması da atılan büyük bir adımı göstermektedir.

Hangi yasa olursa olsun, belli sınırlar içerisinde yazılır, çizilir ve belli bir tarihte yürürlüğe girer. Sonrasındaki değişimler ise ancak yolda gerçekleşir. Bu yasanın da zamanla olgunlaşacağına inanıyoruz. Unutmayın ki dünyada olduğu gibi bizde de %100 çözüm olmayacaktır.

Yasa özetle şunu dile getiriyor; izinsiz pazarlama gönderimi yaparsan gerekli yaptırımlar tarafına uygulanır. Hiç kimse, satın aldığı mail ve sms datası ile de gönderim yapamayacak. Ancak sizin bir şekilde kendiniz izin vermeniz gerekiyor. Firmalar bundan endişeleniyor ve olması gereken de bu. Üyelik formlarının içerisine gönderim izni gibi maddeler eklenemeyecek, bunu ayrı bir şekilde dile getirmeniz gerekiyor.

Bakalım 1 Mayıs’a az bir süre kaldı. Firmalar nasıl aksiyon almış ve yapılan şikayetlerde ilgili kurumlar nasıl bir aksiyon alacak bunu ilerleyen haftalar net bir şekilde gösterecektir.

Güncel İçerikler