En Son Kendinize Ne Zaman “Zaman” Ayırdınız?

Soru çok basit. En son bir şeyler yapmak için kendinize ne zaman “zaman” ayırdınız? Belki 1 hafta önce, belki 1 ay, belki 1 yıl, belki de hatırlamıyorsunuz… 

Girişimci ruhlu insanların en büyük özelliklerinden biri de kendini sevmesi, değer vermesi, tek başına kaldığında mücadele edebilmesi, her zaman birilerine bağlı olmadan çalışmayı bilmesidir. En son Ercüment Büyükşener’in bir sohbetinden sonra kendime bu soruyu daha net sordum. Ben de size soruyorum. En son zaman tek başınıza bir cafede hayattan zevk alarak çay, kahve içtiniz? ya da Tek başınıza bir yere kahvaltı yapmaya gittiniz? (evinizde demiyorum)… Sahil kenarında oturup en son zaman simit yediniz? Tek başınıza sinemaya gidenlerden misiniz? Tek başınıza yakın veya uzak bir seyahate çıktınız mı?

Hep “tek başınıza” diye sormamdaki sebep işte kendinize zaman ayırmaktandır, kendinizi özel hissetmek, hayatta tek kaldığınız zamanlarda hiç yılmadan ve umursamadan mücadeleye devam etmektir. Kendiyle baş başa kalamayan insanlar sürekli depresif bunalımlar yaşarlar. Açıkçası yanlarında biri olduklarında hayat damarları atmaya devam eder. İşte bu olmamalı…!

Başarılı olmak istiyorsanız kendinize ufaktan özel zamanlar ayırmaya başlayın. Gidin bir yerlere aklınıza gelen güzel şeyler yapın, ama tek başınıza. Kendinize ZAMAN ayırın. Bilgisayarınızı alın ve bugün işinizi vapurda yapın.. Ya da önümüzdeki pazar günü kendi başınıza kahvaltı yapmaya gidin. Ya da cumartesi için daha önce hiç gitmediğiniz bir müzeye gidin. Instagram’a tek çekindiğiniz mutlu fotoğrafınızı koymaktan çekinmeyin. Yalnız olmaktan korkmayın! İnsanların hayatındaki en önemli zamanlardan biri kendiyle yüzleştiği anlardır. Bir deniz kenarında, kendinize sorular sorarak geleceğinizle ilgili önemli sorular sorabilirsiniz. Sevdiğiniz işi mi yapıyorsunuz? Olmak istediğiniz yer burası mı? gibi gibi.

“En güçlü insanlar genellikle yalnızdır” Henrik Ibsen

Kendinize güvenen insanlar, yalnız kalmaktan korkmazlar ve kendi başlarına mutlaka bir şeyler yapıp bir çıkış noktası bulurlar.

Bir Girişimci olarak hayatta sık sık yalnız kalacaksınız, buna hazırlıklı olun.

Güncel İçerikler