Rahmi Koç “10 kazanıp, 1 harcıyorsan zenginsin”

KOÇ Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Rahmi Koç, üniversitenin mezuniyet töreninde gençlere tavsiyelerde bulundu. Zenginliğin sırrını açıklayan Koç, “Hesabınızı, kitabınızı iyi bilin. Ayağınızı bütçenize göre uzatın. 10 kazanıp 1 harcıyorsanız zenginsiniz, 1 milyon kazanıp, 1 milyon harcıyorsanız fakirsiniz demektir. Bunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın” dedi…

KOÇ Üniversitesi’nin 20. kuruluş yıldönümünde, lisans ve lisansüstü programlarını başarıyla tamamlayan öğrencilerin Mezuniyet Töreni’nde konuşan Mütevelli Heyet Başkanı Rahmi Koç, gençlere bir dizi tavsiyelerde bulundu. “Herkesle diyalog kurun, mütevazi olun” diyen Koç, “Tevazuu, hiçbir zaman zarar vermez. Hayalperest olmayın. Bir vizyonunuz olsun, bunu ilüzyona döndürmeyin. Hesabınızı, kitabınızı iyi bilin. Ayağınızı bütçenize göre uzatın. 10 kazınp 1 harcıyorsanız zenginsiniz, 1 milyon kazanıp, 1 milyon harcıyorsanız fakirsiniz demektir. Bunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın” dedi…

300 ÜNİVERSİTE ARASINDA

New York’un üç dönem Belediye Başkanlığını yapmış, medya, finansal yazılım ve veri şirketi Bloomberg’in kurucusu, hayırsever Michael Bloomberg’ün de katıldığı törende konuşan Koç, şunları söyledi: “Koç Üniversitesi 20 yılda dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasına girdi. 50 yaşın altındaki üniversiteler arasında ise ilk 50’de yer aldı. Mezun sayıları bu sene 10 bin 662’ye ulaştı. Bu da eğitim gören öğrencilerimizin iki katına tekabül ediyor. Dünyaca ünlü üniversitelerle birlikte çalışmalar yürütüyoruz.”

ÇOK FAZLA ÇALIŞMALI

Törende mezunlara seslenen girişimci, Bloomberg LP’nin kurucusu Micheal Bloomberg, şunları söyledi: “İnsanlar bazen bana soruyor; ‘Başarınızın anahtarı nedir?’ Üniversiteden mezun olduğunuz gün bütün kariyerinizi planlamak değil elbette. Yaşam dümdüz ilerlemez, böyle olacağını düşünürseniz hayal kırıklığına uğrarsınız. Enerjinizi, batacağı kesin olan çok uzun vadeli bir projeye bağlamaktansa, kollarınızı sıvayın ve bulabildiğiniz işte çalışmaya başlayın, ne kadar alt seviyede olursa olsun. Tecrübeme dayanarak söylüyorum; başarınızı belirleyecek yegâne etken çok çalışmaktır. İlk işimde her sabah ofise ilk gelen ben olurdum. Böylece işe her zaman erken gelen CEO ile konuşabilme fırsatı yakalardım. İşe erken gidin. Geç saatlere kadar kalın. Ve herkesten çok çalışın. Çünkü ne kadar çok çalışırsanız o kadar fazla fırsat yakalarsınız.”

Eşit koşullarda eğitim fırsatı

Koç Üniversitesi 2013-2014 akademik eğitim dönemi birincisi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Mezunu Ekin Seçinti oldu. Törende konuşan Ekin Seçinti, yürüme engelli bir öğrenci olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Örnek bir eğitim ve çalışma kurumu olma hedefini taşıyan üniversitemiz, engelli bireylerin de diğerleriyle eşit koşullarda okuyabileceği, çalışabileceği ve üretebileceğinin Türkiye’deki sembolü oluyor. Atatürk’ün dediği gibi ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ insanlar yetiştiren üniversitemizin, kimseyi dili, inancı, ırkı veya fiziksel durumu nedeniyle engellemediğini ve ayırmadığını gördüm. Bunu bana fark ettirdiğiniz günden bu yana, Koç Üniversiteli olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Tıp fakültesine 220 milyon dolar

İSTANBUL Topkapı’da inşaatı tamamlanan Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin sonbaharda hizmete açılacağını da açıklayan Koç, şunları söyledi: “Şimdi iç mekânları tamamlanıyor. 220 milyon dolarlık bu yatırım, projemizin ilk safhası. Hastanemiz, 250 yataklı ve 10 ameliyathaneli olup, en modern cihazlarla donatılıyor. Tıp öğrencilerimiz eğitimlerinin son üç yıllarını ve stajlarını bu kampüste yapacak. Tıp Fakültesi’nde yüksek lisans ve doktora çalışmalarımız da Sağlık Bilimleri Enstitümüz’de başladı. Topkapı kampüsümüz, inşa edildiği bölgeye de önemli bir dinamizm getirecek. Projemizin ikinci faslı, onkoloji kliniği, hemşirelik okulu ve öğrenci yurtları olacak. Üçüncü kademede de İstanbul’un yegane tam teşekküllü çocuk hastanesini kurmuş olacağız. 2016’da ilk doktorlarımızı mezun ettiğimizde duyacağımız haz ve bize getireceği kıvanç, parayla pulla ölçülmez. Para ile pul deyince, şunun da altını çizmek isterim. Öğrencilerimizin yüzde 73’ü çeşitli oranlarda burs alıyor. Bütün bunları elde edebilmek için Vehbi Koç Vakfı her geçen yıl daha fazla katkıda bulunmak durumunda kalıyor.”

Kaynak: Bu yazı Hürriyet Ekonomi’den alınmıştır.

Güncel İçerikler