Türk Girişimcilere Fikirlerinde “Lisbon Challenge” ile Büyük Fırsat

Geçtiğimiz gün katıldığım bir sunumda Türk Girişimcileri yakından ilgilendirecek başlı başına bir konu olan “Lisbon Challenge” programına değinildi. Portekiz tarafından hayata geçirilen Girişimci hızlandırma programıdır.

Lisbon Challenge’nin Türk Ambassador’u Çağdaş Önen, Türk Girişimcilere bu programa katılmaları konusunda destek oluyor. 2 Mayısta Bahar dönemi başvuruları başlıyor.

Eğer fikriniz, ulusal ya da uluslar arası anlamda insanların hayatını kolaylaştıracak teknolojik bir projeniz, uygulamanız varsa başvurmamanız için hiçbir neden yok. İnsanların yapamazsın, oralarda sana fırsat tanımazlar, onlar büyük işler, bu olaylar seni aşar gibi söylemleri tamamen sizin aleyhinize olan bir durumdur.

Ben size çok basit bir örnek verip program içeriğine değineceğim. Çevrenizde, İnternette ve herhangi bir yerde hayata geçen tüm projeleri karşınıza alın ve bir değerlendirin. Aslında normal bir insanın yaptığı, öyle evrenin sırrını çözmek gibi bir şey olmadığı, tamamen senin de elinde olan materyallerden oluştuğunu göreceksiniz. Sadece onların ne fark mı var? Sadece harekete geçmişler. ..

Bakın arkadaşlar; yatırımcılar, mentörler, ülkeler, belediyeler, okullar, şirketler vs vs.. bunlar sizin bulacağınız projelere inanın çok açlar. Sana destek vermek için can atıyorlar, sadece bir çözüm bul ve kendini karşındakilere iyi pazarla, gerisini düşünme istiyorlar.

seedcampSana çok zeki olmalısın, IQ 180 olsun demiyorum… Sadece fikrine güven ve çok çalış.. Sonrasında hem hayatını kazan hem de projen hayatları kolaylaştırsın. Yakında PayPal BattleHack Projelerini size açıkladığımda gerçekten çok çok basit fikirlerden orta çıktığını anlayacaksınız. Amerika keşfedildi, sadece olanı değiştir, İnovasyon’unu kat ve yürü…

Lisbon Challenge; Portekiz tarafından Girişimci hızlandırma programıdır. Bu programa cebinizden yatırım yapmak yok, yatırım almak var, birbirinden değerli mentörler var, Lizbon var, sana sunulan yerleşim yeme içme teknoloji eğitim olanakları var… Her türlü destek ve dünyaca ünlü dev teknoloji şirketleri var. “100 Bin Euro” gibi karşılıksız bir destek alıyrosunuz.

“Bu koskoca şirketler ve büyük yatırımlar; sadece senin ufak fikrine muhtaçlar.”

Bu programda senin şirketine, projene ortak olmuyorlar. Dragons yatırımcıları gibi düşünmeyin. Projenin bir diğer amacı da Portekiz’in Lizbon’u, Teknoloji merkezli Berlin, Londra ve Paris gibi şehir yapma hedefidir. Bu yüzden desteklerinden şüpheniz olmasın.

2 Mayıs 2014 ‘te Sonbaha dönemi başvuruları başlıyor: www.lisbon-challenge.com

Her yıl programa yapılan yüzlerce başvurudan 25 takım seçilerek Lisbon’da 3 ay boyunca mentörler aracılığıyla eğitim görüyor, kimi fikrin yönü mentörlerin desteğiyle değiştiriliyor veya gelir modeli revize ediliyor.

Programın sonunda başarılı olan 10 Takım Lizbon tarafından desteklenerek Sao Paulo, Londra ve Boston’a götürülerek buradaki Yatırımcılarla görüştürülüyor ve sonuç olarakta projesini iyi pazarlayanlar, melek yatırımcıları etkileyebilenler hayatına yeni bir yön veriyor ve geleceğe insanlık adına bir fayda sağlayarak devam ediyor. Sunumda Çağdaş Önen, Lizbon’un Türk Girişimcileri beklediğini söyledi. Bu gerçek. Lizbonda yabancılık çekmeyeceksiniz, çünkü kültür olarak şehir yapısı itibari ile de İstanbul’a çok benziyormuş.

Bu dünyanın üreten beyinlere ihtiyacı var. Bunların da farkında olan bazı ülkeler bu konuda inanılmaz destek veriyor. Bunlardan birisi de Portekiz Lizbon. Biliyor musunuz? Bu programın en zor kısımlarından biri; kendine güvenip karar verip başvurmak. Bu içe kapanıklılığınızı aşarsanız, yarının başarılı insanlarından biri olacaksınız.

Yüzlerce destekçi kuruluştan birkaçı: Portekiz Devleti, Google, PayPal, Amazon, Teleperformance, Microsoft, Siemens, Startup Europe, İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanlığı…

Lisbon Challenge 2013 Top 10 Finalist;

Lisbon Challenge 2013 En İyi 10 Finalist

İngilizce olarak daha detaylı bilgilere, programa buradan ulaşabilirsiniz: http://www.lisbon-challenge.com/

Güncel İçerikler