Tüketiciler Online Araştırıyor, Offline Satın Alıyor

Hem de bu oran %70 ‘leri geçiyor. İnsanlar bir şey satın almak istediklerinde önce Online Alışveriş sitelerini geziyor, satın almak istediği ürünün fiyatlarına özelliklerine bakıyor, ürünü almak için gerekli sebepleri okuyor, satın alanların yorumlarına bakıyor, muadil ürünlerle karşılaştırıyor ve tüm bunlardan çıkan sonucu analiz ederek almak istediği ürüne karar veriyor ve gidip mağazadan satın alıyor.

Online araştırıp Offline satın alanlar, Online araştırıp Online satın alanlardan daha fazla. Bu arada Offline satın almak demek; İnterneti kullanmadan gidip herhangi bir yerden, mağazadan, dükkandan fiziksel olarak satın almak demek.

Piyasaya sunacağınız ürünün İnternet araştırmasını iyi yapmalısınız ve ürününüzü İnternette iyi lanse etmelisiniz. Sattığınız ürünün bir web sitesi olmalı ve sitede ürünün özellikleri yer almalı. Kendi sitenizde olmasa bile, birkaç yerde, sosyal mecrada olmalısınız. Tüketici davranışları o kadar çok değişti ki, artık kararlarını İnternette veriyorlar.

Bu yüzden en azından “Vitrin Mağazanız” olmalı.

satın alma kararıEğer ki ürününüz hakkında online mecralarda hiçbir bilgi yoksa, o ürünü çok zor satarsınız. En azından bazı kullanıcıların bu ürünü satın aldığını online olarak gösterebilmelisin. İnsanlar senin mağazanı İnternette bulamazlarsa etkili tüketiciyi yakalayamazsın. Zaten sattığın ürünün muadili veya aynısı varsa İnternette olmaman için hiçbir sebep yok. Satın alınma kararları artık İnternette veriliyor. Müşteriler en az o ürünün muadili 10 ürünü inceliyor ve analiz yapıyor. Bu yüzden online stratejini iyi belirlemelisin ve İnsanlar sosyal medyada senin hakkında ne konuşuyor sürekli kontrol etmelisin.

O kadar çok marka, ürün, muadil ürün, hizmet var ki; sen de tüketiciye ulaşmak için Online Mecrayı kullanmaktan başka çaren yok. Online’da olmazsan rakiplerin her zaman senin önüne geçer. Ve sen de yok olur gidersin.

Kısacası; artık Online‘da olmak zorundasın.

Güncel İçerikler